Odkedy sa herečka Gabika Marcinková stala mamou, sľubuje si, že už nebude nič plánovať. Aj jej predstavy o prirodzenom pôrode boli zbytočné, život mal už pre ňu pripravený iný scenár. Obľúbená herečka zo seriálu Milenky o materských peripetiách a o pocitoch absolútneho šťastia.

Kedy sa presne narodila vaša dcérka Emka? Dátum jej narodenia sa v rôznych médiách líši...

– Naša dcérka sa narodila 13. septembra, v októbri akurát vyšiel článok, že už mám dieťa a druhý portál to prevzal s tým, že sa mi asi narodila v ten deň, keď o tom píšu. To je také poučenie pre všetkých, ktorí čítajú bulvár, že mu v zásade nikdy netreba veriť. (Smiech.)

Čo s ňou momentálne riešite? Zvykli ste si na deficit spánku?

– Dcérka má práve za sebou obdobie kolík a refluxu. Teraz riešime prvé „slová“, úsmevy od ucha k uchu a plače z únavy, keď sa snažím naučiť ju zaspávať samostatne – zatiaľ teda veľmi neúspešne. A deficit spánku ešte nepociťujem, pomerne rýchlo som sa naladila na jej rytmus. Niekoľkokrát za noc vstanem, dám jej jesť, občas pobudneme hore hodinku-dve, ale v zásade to viem cez deň dospať, keď treba. Samozrejme, nie vždy je to ideálne a už mám za sebou aj nočné zrútenia, kedy Ema nie a nie zaspať. Ale to len tým, že som si už zvykla na mesiac, kedy bola ideálny spáč, potom ma tieto „nočné žúrky“ prekvapili. A už niekoľkýkrát od jej narodenia si hovorím, že jednoducho nesmiem nič predpokladať a nič plánovať a na nič si zvykať. Čo sa síce jednoducho hovorí, ale ťažšie realizuje.

Herečka Gabika Marcinková: Materinský inštinkt nemám – pri dcérke sa cítim ako detektív!

Vráťme sa o pár mesiacov dozadu. Každá „tehuľka“ sníva o ideálne prirodzenom, rýchlom a čo najmenej bolestivom pôrode. Vy ste nenechali nič na náhodu a rodili ste v súkromnom sanatóriu v Bratislave. Ako si spomínate na priebeh pôrodu a prvé zvítanie sa s vaším bábätkom?

– Nemyslím si, že by bolo súkromné sanatórium väčšia istota ako štátne nemocnice. Alebo naopak. Jednoducho mi bola odporučená jedna pani doktorka a moje kamarátky tam rodili, tak som sa rozhodla nasledovať ich dobré skúsenosti. Po takmer bezproblémovom tehotenstve sa mi zo dňa na deň zhoršil stav, bola mi diagnostikovaná preeklampsia, a tak som musela absolvovať akútny cisársky rez. Dcérka sa teda narodila predčasne, niekoľko dní strávila v inkubátore a my sme všetky radosti – prvé stretnutie naživo, prvý dotyk, prvé dojčenie – prežívali až po niekoľkých dňoch.

Kto stál pri vás počas pôrodných bolestí?

– Pri pôrode, o ktorom bolo rozhodnuté v rámci dvadsiatich štyroch hodín, odkedy si ma nechali v nemocnici, bol so mnou manžel. A v podstate to bol fascinujúci zážitok. Niečo, na čo som predtým ani nemyslela, že sa mi môže stať. Tak veľmi som sa sústredila a vizualizovala si to, ako budem zvládať prirodzený pôrod, až som sa na to začala tešiť... A život ma, samozrejme, musel prekvapiť.

Keď sa žena stane matkou, nadobudne akýsi iný druh sebavedomia. Ako sa cítite vy ako matka? Pribudol aj pocit strachu?

– Áno, tiež som si predtým predstavovala, že nadobudnem iný druh sebavedomia. Ale skôr som nadobudla iný druh neistoty. Kedysi som čítala rozhovor s istou herečkou, ktorá tvrdila, ako ju fascinuje materinský inštinkt – že jej dieťa zaplače a ona vie, čo mu je. Tak toho ja teda nemám ani trochu! Doteraz sa cítim ako detektív, skúšam raz jedno, raz druhé – niekedy niečo zaberie, ale ďalší deň to už neplatí... A toľko chvíľ zúfalstva zo zdravia alebo len z obyčajného plaču mojej dcéry som už dlho nezažila. Rúcajú sa mi vlastné predstavy o mojej sile a trpezlivosti. A chvíle hrdosti, keď sa mi podarí rozlúsknuť nejaký problém, striedajú chvíle hnevu na seba samu, že zrazu opäť neviem nič. A tieto chvíle sú zase vystriedané pocitom absolútneho šťastia, keď sa na mňa Emka usmeje alebo urobí nejaký pokrok. No čo vám poviem... Myslela som, že o materstve akú-takú predstavu mám, ale niektoré veci človek naozaj musí len zažiť.

Pred narodením dcérky ste žili aktívny, možno až hektický život. Ako vyzerá vaša materská dovolenka? Nenudíte sa?

– Nie, naďalej žijem hektický život – momentálne riešim problém „obojstranne bezbolestného uspávania“ a predpokladám, že kým ho vyriešim, príde nový zákerný problém. A akonáhle prebehne úspešné uspanie, čakajú v rade povinnosti v domácnosti a hneď potom koníčky. Každý deň cvičím jogu, aby som zvládala nápor nosenia, vždy mám rozčítané minimálne dve knihy a keď nie som extrémne zničená, idem si zabehať, kým sa o Emku stará môj manžel. Ktorý mi, mimochodom, každý deň vyvára, takže ak niečo z vyššie spomenutého vyznelo ako sťažovanie, naozaj sa nemám na čo sťažovať. (Smiech.)

Niektoré známe mamičky obliekajú svoje bábätká do drahých vecičiek a chvália sa nimi na sociálnych sieťach, iné ich, naopak, zakrývajú a nedovolia médiám zverejniť tvár dieťaťa. Ako ste na tom vy?

– Ja to neviem úplne presne pomenovať, ale zdá sa mi nesprávne chváliť sa deťmi na sociálnych sieťach. Jedna časť mňa by to aj rada urobila – najradšej by som ju ukazovala celému svetu, aká je nádherná a úžasná (ako každé dieťa). Ale mám právo vystavovať ju ako svoj majetok? Keď ešte nevieme povedať, čo bude o niekoľko rokov a ako sa tieto fotky budú zneužívať...? Ale treba povedať, že som voči sociálnym sieťam celkovo negatívne nastavená a neviem sa donútiť používať ich ani na pracovné účely. S úžasom pozerám, ako sa ľudia stávajú otrokmi ilúzie, ktorú o sebe prostredníctvom obrázkov šíria a odmietam pridať sa k nim. Určite existuje aj zlatá stredná cesta, ale ja sa k nej neviem dokopať, takže sociálne siete viac-menej ignorujem.

Ovplyvní materstvo aj váš profesionálny život? Budete hrať rolu matky inak, možno precítenejšie, ako keď ste ešte mamou neboli?

– Každý jeden životný krok ovplyvňuje to, kým ste a ako vnímate život, tým zákonite aj spôsob hrania. Nemyslím, že sa to deje na vedomej úrovni, skôr sa do vás podprahove zapisujú nejaké nové informácie. Takže dúfam, že ovplyvní. (Smiech.)

V obľúbenom seriáli Milenky hráte mamu, no s bábätkom v náručí vás tam vidíme len zriedka, pretože ste právničkou – vorkoholičkou a o dieťa sa stará partner. Viete si predstaviť, že by ste zverili dieťa svojmu mužovi a išli by ste už do práce?

– Niečo podobné práve plánujeme. V marci ma čaká pár dní nakrúcania filmu, kde sa stretneme všetky herečky zo seriálu Milenky. Ale keďže tam budeme všetci traja spolu, nepôjde o zverenie v pravom zmysle slova – skôr ju bude strážiť v tých chvíľach, keď naozaj nebudem môcť, teda počas samotného nakrúcania. V každom prípade – myslím, že on by nemal problém, keby mu bola Emka zverená aj na celý deň. Skôr by som mala problém ja.

Váš manžel je hudobník. Ako mu sadla rola otca? Prekvapil vás v niečom?

– Že bol zo začiatku ešte opatrnejší ako ja. Aby bola v byte správne nastavená teplota, aby bolo všetko dezinfikované, aby sme nezanedbali žiaden problém... Ale v tejto fáze sa už naše prístupy zladili. A inak neprekvapil – je presne takým otcom a manželom, akého som vždy chcela.

V seriáli Milenky ste skvelá partia štyroch priateliek, ktoré sa navzájom podporujú, smejú sa a aj si poplačú, vyrazia na drink, jednoducho, je im spolu dobre. Máte aj v reálnom živote šťastie na takéto priateľky?

– V reálnom živote mám skôr šťastie na rodinu – tí mi tieto potreby napĺňajú. A možno ešte väčšie šťastie (alebo nešťastie) v tom, že väčšinou sa s problémami najradšej trápim sama a okoliu oznamujem, až keď som s tým vysporiadaná, čo ale väčšinou netrvá dlho. Samozrejme, mám kamarátky, s ktorými sa stretávam rada, ale rozdeľuje nás vzdialenosť, prípadne plné diáre.

Počas natáčania ste vždy v dokonalých outfitoch. Vyžívate sa v stylingu a móde aj mimo obrazovky, alebo máte radšej pohodlie v teplákoch?

– Celkom sa vyžívam v tom, že občas dostanem podobnú postavu. O to viac sa potom môžem „zanedbávať“ v civile. (Smiech.) Naozaj v tomto smere potrebujem istú vyrovnanosť a sledujem to sama na sebe – o čo viac ma líčia a krajšie obliekajú v práci, o to menej sa tým zaoberám doma. A platí to aj naopak. Ale nikdy to nepreháňam – čas, ktorý by som venovala rannému stylingu, oveľa radšej využijem na cvičenie, čítanie alebo dospávanie.

Herečka Gabika Marcinková: Materinský inštinkt nemám – pri dcérke sa cítim ako detektív!

Dávnejšie ste sa venovali behu, dokonca ste šesťnásobná majsterka Slovenska v behu cez prekážky. Aký šport vás teší aktuálne najviac a čomu chcete viesť aj svoju dcérku?

– Odkedy som sa vrátila z nemocnice, bolel ma chrbát, takže som hneď po akom-takom zahojení jazvy začala cvičiť jednoduché cviky na chrbticu. Asi po mesiaci som nasadila jogu a koniec šestonedelia som oslávila behom (oveľa pomalšie a oveľa kratšie, ako som bola zvyknutá pred otehotnením). To je jediné, čomu sa teraz venujem. Vlastne nie – dvíhanie ľahkých váh (momentálne šesťkilovej dcérky) – celodenne s občasnými prestávkami. Plus každodenné prechádzky podľa mojej schopnosti udržať dieťatko v pokojnom stave. (Smiech.) Emu chcem viesť k tomu, aby vykonávala čokoľvek, čo sa jej bude páčiť. Svoju úlohu vnímam v tom, aby som jej dala príklad a možnosti, z ktorých si bude môcť vybrať.

Na čo sa najbližšie tešíte?

– Na každý jeden úsmev mojej dcéry.

Vydané 18.3.2019 o 07:15
Diskusia je len pre prihlásených
0 komentárov
  Prihlásenie
  Na túto akciu sa musíte prihlásiť!
  Registrácia
  Zabudli ste heslo ?
  Do nasledujúceho formulára vyplňte e-mailovú adresu, ktorú ste použili pri registrácii. Inštrukcie o tom, ako obnoviť heslo, vám zašleme e-mailom.

  Zaregistrujte sa

  Objavte všetky dôležité informácie, novinky a dobré rady
  z oblasti rodičovstva v tej správnej sieti.
  Kliknite na kategóriu, ktorá vás najlepšie vystihuje:

  Môžete sa zaregistrovať aj bez zaradenia do kategórie tu.

  Plánujeme
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Pokúšame
  sa
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Sme
  tehotní
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Sme
  rodičia
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Zaregistrujte sa
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať 1 malé písmeno, 1 veľké písmeno a 1 číslicu
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Po prihlásení si môžete nastaviť, či sa vaše meno bude zobrazovať, alebo nie.
  Nick môže obsahovať písmená a-z, číslice 0-9, bodku a podtržník, dĺžka 6 - 15 znakov
  Registrácia pre firmy Nestagnujte na zadných stránkach vyhľadávačov, nenechávajte konkurencii svoje obchodné príležitosti. Na portáli DETI.SK Vás Vaša cieľová skupina skutočne nájde. Užívatelia portálu DETI.SK sú reálni klienti, ktorí hľadajú a kupujú všetko potrebné pre deti, rodinu a domácnosť.

  Vyplnením tohto formulára si vytvoríte prístupové konto. Po prihlásení môžete vložiť údaje o Vašej firme, ktoré na našom portáli zverejníme.
  Vaše meno a priezvisko nebude bez Vášho súhlasu zverejnené.
  Vaša e-mailová adresa nebude nikde zverejnená.
  Aspoň 8 znakov, musí obsahovať malé písmeno, veľké písmeno, aj číslicu.
  Napíšte to isté heslo ako v predošlom políčku
  Odhlásenie

  Skutočne odhlásiť?

  Áno Nie