Kedy si spozorovala, že so synom nie je všetko v poriadku?
– Môj syn sa narodil v termíne ako normálne donosené dieťa. Okolo jeho dvoch rokov som však u neho spozorovala prvé príznaky, vtedy ešte pre nás nepreskúmaného ochorenia – astmy. Jeho časté ochorenia dýchacích ciest, sťažené dýchanie, neustály kašeľ, na ktorý nezaberali žiadne sirupy a lieky, zhoršený zdravotný stav, hlavne v zimnom vykurovacom období.
Vtedy sme prvýkrát navštívili imunoalergológiu a pneumológiu. Diagnóza – alergie, post námahová astma, astma bronchiale. Nasadili mu kortikoidné spreje na priedušky, aby sa zápaly neopakovali. To sme ešte nevedeli, čo všetko nás na najbližšie roky čaká a ako budeme s týmto ochorením bojovať o život – a to doslova.
Jeho zdravotný stav je doteraz (syn má 12 rokov) ako na kolíske, raz je dobre, potom katastrofálne. Všetky tie roky po diagnostikovaní astmy sa zhodovali v jednom – v zimnom období sa mu rapídne zhoršuje zdravotný stav vplyvom zmeny počasia. Akonáhle sa nadýcha ostrého chladného vzduchu, začne sa kolotoč – laryngitída, zápal priedušiek, zápal pľúc, pohotovosť, lekári, nemocnice, následne liečenia vo Vysokých Tatrách.
Čo všetko ste vyskúšali, kým ste sa rozhodli pre zmenu klímy?
– Ako dieťa do šesť rokov navštevoval predškolské zariadenia veľmi sporadicky, takmer vôbec. Akékoľvek ochorenie „klasických soplíkov“ u neho do niekoľkých dní znamenalo zápal priedušiek, kašeľ, astmatické záchvaty.
V druhom ročníku na základnej škole dostal silný zápal pľúc a s následne ho hospitalizovali na pľúcnom oddelení v Podunajských Biskupiciach. Keďže mu nezabrali ani prvé, ani druhé antibiotiká, dostal ďalšie, silnejšie. Po prepustení domov začal mať veľmi silné bolesti bruška a vysoké horúčky. Ďalšia hospitalizácia bola nutná.
Tentoraz na infekčnom oddelení. Diagnóza – kolitída spôsobená smrteľnou baktériou Clostridium difficile. Porazili sme ju, hoci nás to stálo najbližšie dva roky liečby v zahraničí a individuálny študijný plán.
Keďže po tomto ochorení sa musel úplne vyhýbať kolektívu a všetkým možným infekciám, odišli sme do zahraničia. Úplne spontánne som vybrala Thajsko. Áno, mnohí ma odsúdili, že je to šialené – v tom období sa ešte do exotiky necestovalo tak často ako teraz. Mne to však bolo jedno, riadila som sa svojimi vlastnými pocitmi, tým, že mu chcem pomôcť hlavne v období, keď je u nás zima. A zmena klímy mu nesmierne pomohla hneď po príchode.
Ako vás oboch Thajsko zmenilo?
– V Thajsku sme strávili niekoľko mesiacov. Syn nabral pôvodnú váhu, keďže pri kolitíde schudol asi 8 kg. Začala som s ním cvičiť Muay Thai – thajský box a meditovať. Čas strávený v tejto krajine bol nielen krásny, ale hlavne nám pomohol. Jemu po zdravotnej stránke, mne po psychickej. Ako všetci vieme, astmatikovi zmena prostredia nesmierne pomáha, to sa potvrdilo aj u nás.
Vrátili sa synovi po návrate na Slovensko predošlé komplikácie?
– Po návrate domov sa začal kolotoč ďalších vyšetrení – pneumológia, imunoalergológia, gastroenterológia. Zaujímavé je, že astma úzko súvisí aj s tým, čo jeme. Už v tom období som sa začala pozerať na problematiku astmy u detí trochu inak. Riešila som príčinu.
Astmatikov totiž často sprevádzajú aj iné zdravotné problémy – ekzémy, bolesti žalúdka, histamínová intolerancia, bolesti kĺbov... Toto všetko je aj náš prípad. Kompletne sme zmenili stravovacie návyky. Niežeby sme ich mali predtým zlé, ale začala som doma variť takmer každý deň. Keďže som už pracovala, skĺbiť všetky povinnosti bolo priam nemožné. Veľmi nám pomohla rodina, všetci sa aktívne zapájali a zapájajú sa s nami do tohoto boja doteraz.
Miško má dnes dvanásť rokov. Aký je jeho súčasný zdravotný stav?
– Aktuálne Miško navštevuje šiesty ročník základnej školy. Našťastie už školu navštevuje pravidelne. Počas zimy dávame veľký pozor na to, aby neprechladol. Chrániť sa musíme všetci. Veľa športujeme, zdravo sa stravujeme a snažíme sa čo najviac cestovať k moru. Zmena klímy je momentálne najdôležitejšia. Vôbec sa nebránime návratu do Thajska, ak to bude nutné.
Čo by si odkázala mamám, ktoré majú doma malého astmatika?
– S týmto ochorením sa dá bojovať. V žiadnom prípade kašeľ u detí netreba podceňovať. Astma je všeobecne vo svete veľmi poddiagnostikovaná a neliečená správne, hoci je to jedno z najčastejších chronických ochorení.
Spúšťajú ju rôzne faktory – alergény, znečistené ovzdušie, cigaretový dym, stres, niektoré potraviny, zmeny počasia. Liečba je veľmi individuálna. Dilemu cvičiť alebo necvičiť sme riešili dookola. Riešia ju asi všetci rodičia astmatických detí. Zvýšená námaha môže totiž u detí spustiť nekontrolovateľný kašeľ a záchvatový stav. Samotná diagnóza astmy a nastavenie liečby by mali byť v rukách odborníka. Nás toto ochorenie stálo roky veľa úsilia, energie, často sme nevedeli ako ďalej... Všetko sa však dá zvládnuť.
Pekne si to napisala