Ak má dieťa záujem o tento šport, je vhodné začať napríklad atletikou?
– Myslím si, že je vhodné začať akýmkoľvek športom, aby bolo dieťa zvyknuté na pohyb a malo silu aj vytrvalosť ako základ.
Kde môžu rodičia prihlásiť svoje dieťa?
– Najjednoduchšie je zastaviť sa v najbližšom klube, alebo si vyhľadať potrebné informácie na internete.
Koľko rokov musí mať dieťa?
– Je to individuálne, poznám deti, ktoré vyrastali pri vode odmalička a poznám aj také, ktoré začali v štrnástich rokoch a dotiahli to na olympijské hry. Osobne by som odporúčal začať čím skôr, ako osem – deväťročný. V tom veku je to viac-menej o hre, dôležité je, aby to deti bavilo, spravia si partiu a najmä v zimnej príprave sa športuje všeobecnejšie – telocvične, plavárne, posilňovne, behy a podobne.
Čo bude potrebovať k tomuto športu?
– Zo začiatku dostane dieťa určité veci v klube, no odporúčal by som kúpiť si aspoň svoje neoprénové nohavice, termo-tričko a neoprénové topánky. Rodičia uvidia časom, čo si dieťa bude prosiť.
Aké sú riziká tohto športu?
– Vzhľadom na to, na akých bezpečných kanáloch sa teraz jazdí, preteky sú málokedy na divokej prírodnej rieke. Riziká sú preto naozaj minimálne, zo zranení, ktoré sa občas stanú, by som spomenul vykĺbené rameno. A riziko je, samozrejme, to, že veľa cestujeme a sme málo doma.
Deti sa kanoistike venujú skôr ojedinele. Kde na Slovensku sú kluby pre deti?
– Základ je mať v mieste, kde žijete, rieku. Kluby sú v každom väčšom meste – Bratislava, Zvolen, Žilina, Dolný Kubín, Košice, Liptovský Mikuláš, určite ich je aj viac, no toto sú najväčšie. Myslím si, že deti môžu začať pokojne doma na jazere s rýchlostnou kanoistikou, a potom prejsť na vodný slalom, ktorý je, podľa mňa, väčšia zábava.
Info blok
Kanoistika je všeobecný názov pre vodný šport, ktorého názov je odvodený zo slova Canoe. Využíva dva základné typy plavidla – kajak a kanoe. Plavidlo sa dostáva do pohybu pomocou pádla. V kajaku sa používa pádlo s listami na oboch stranách, v kanoe len na jednej.
Kanoistický klub má svoje sídlo v lodenici pri Vlčom hrdle. Tréningy v klube prebiehajú skupinovo – deti sú rozdelené podľa veku (9 – 12 a 13 – 18 rokov). Letná príprava spočíva hlavne v jazde s kajakom na vode, ale aj v posilňovaní s vlastným telom, s činkami, kondičných behoch, loptových hrách a pod. V priebehu zimy sa trénuje na pádlovacom trenažéri a pádlovacom bazéne, pričom sa nezanedbávajú ani kondičné tréningy formou plávania, bežkovania a posilňovania v telocvični. Počas pretekárskej sezóny, v čase od mája do októbra, sa všetci pravidelne trénujúci členovia zúčastňujú na všetkých pretekoch Slovenského pohára.
Rýchlostná kanoistika – preteká sa spravidla na stojatej vode alebo mierne tečúcej. Trať dlhá 200 m, 500 m, 1 000 m je po stranách ohraničená bójkami. Dlhšie trate 2 km, 6 km, 10 km a maratón (36 až 42 km) sú vyznačené podľa profilu trate na jeden, alebo viac okruhov. Špecifikom maratónu v kanoistike je prenáška. Tu pretekári musia vo vyznačenej časti trati bežať s pádlom a loďou v ruke. Plavidlá sú upravené pre jedného, dvoch alebo štyroch pretekárov. Pretekanie v kanoe je primárne mužský šport a olympijské hry nemajú kanoistické disciplíny pre ženy.
Mladí kanoisti Lucia Valová a Eduard Strýček získali na XIV. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v maďarskom Győri vytúženú zlatú medailu.
Vodný slalom a zjazd – preteká sa na prírodne tečúcej rieke, alebo na umelom kanáli s rôzne voliteľnými stupňami obťažnosti. Pri vodnom slalome je trať vyznačená zelenými a červenými bránkami a jej prejdenie trvá priemerne 1 – 3 minúty, záleží od obťažnosti. Jazdec musí cez zelenú bránku prejsť v smere jazdy a cez červenú bránku proti smeru jazdy. Dotknutie sa bránky pri prejazde ňou sa podľa nových pravidiel trestá dvomi sekundami, vynechanie bránky 50 sekundami. Plavidlá sú upravené pre jedného alebo dvoch pretekárov. Pri vodnom zjazde bránky nie sú. Prejdenie trate trvá priemerne 15 – 20 minút a preteká sa na iných druhoch lodí ako pri vodnom slalome.