Srší z vás optimizmus a zdá sa, že ste pozitívne naladená od prírody. Ako ste reagovali, keď ste sa dozvedeli, že ste tehotná?
– Prvé pocity boli veľmi zlé. Pýtala som sa: „Čo idem robiť so svojím životom? Mám 16 rokov, chodím do školy, moji rodičia ma určite vyhodia z domu, vyhodia ma aj zo školy... Celý svet sa mi rúca,“ to bola prvá reakcia. Potom ale prišlo na to, že je tu to bábätko, a ja som si ho nedokázala dať zobrať. Povedala som si, že nejako bude. A nejako bolo. Kto to nezažil, nevie si to ani predstaviť, no našťastie som mala podporu rodičov. Bývala som u nich až dokým mal malý sedem rokov. Potom som sa s ním presťahovala do Bratislavy.
Ako vás zmenilo predčasné dozretie?
– Keď sa stane žena matkou, tak sa zmení. Zmení sa, či má šestnásť, alebo štyridsať. Dieťa sa dostane na prvú koľaj a je to o prioritách, ktoré sú zrazu iné. Pre mňa bolo prioritou skončiť školu, ísť na vysokú školu – síce len diaľkovo – a popri tom nejako uživiť to svoje dieťa.
Kto strážil syna, keď ste mali skúšky?
– Najviac som vďačná svojej mame. Ona mi veľmi pomohla. Môj syn bol – hovorím tomu – triedne dieťa. Keď som mala v škole skúšku, v tú hodinu ho niektorá z kamarátok vonku kočíkovala, ak nemohla mamina alebo sestra. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí pomôžu. Samozrejme, nikomu neradím, aby mal v šestnástich dieťa. Aj v dvadsiatke a tridsiatke je to fajn, ale keď sa to stane skôr, nezrúti sa svet. Lebo vždy sa to nejako zvládnuť dá. V prvom rade je to rodina, kto podrží, alebo kamarátky. Mám výborných rodičov, sestru, a v tom čase som mala ešte aj starých rodičov, ktorí mi veľmi pomohli. Ale nemala som muža...
Prečo ste sa presťahovali z Levíc do Bratislavy?
– Kvôli synovi. Mala som pocit, že je tam viac príležitostí, bola som slobodná matka. Pred prvým rodičovským, ktoré mal ako prvák, som poprosila jedného kamaráta, či s ním bude. A on s ním dve hodiny vonku hral futbal, kým som bola na rodičovskom. Čoskoro som však spoznala môjho muža, a ten mi veľmi pomohol. Podpora sa vždy nejako nájde, či to je rodina, muž alebo kamaráti. Keď žena chce, všetko sa dá.
Stali ste sa po druhýkrát mamou. Aký je vekový rozdiel medzi deťmi?
– Druhý syn má tri roky, a teda je medzi nimi devätnásťročný rozdiel. Nemám si dnes čo vyčítať, som šťastná a vďačná za oboch mojich synov.
Ako relaxujete?
– Postavili sme dom, mám záhradu a kvety, a to je to, čo mám rada. Keď aj hodinu vytrhávam burinu, moje dieťa sa pri mne hrá, som spokojná.
Práve počas materskej dovolenky ste prišli s jedinečným nápadom. Ako vznikla myšlienka usporiadať konferenciu pre ženy?
– Prvotný nápad bol urobiť jeden zaujímavý deň pre ženy. A keďže je na Slovensku veľa speakrov a zaujímavých tém, spolu s Marcelou Reisz sme chceli ponúknuť ženám prednášky na rôzne témy, ako deti, peniaze, rodina, zdravie, sex... Našou ambasádorkou a členkou tímu je od 1. ročníka Adela Vinceová, ktorá sa podieľa aj na moderovaní konferencie.
Akú kategóriu žien vaša konferencia najviac zaujíma?
– Sme pre všetky ženy. Chodia k nám dvadsaťročné ženy, mamičky na materskej, „divožienky“ v batikových sukniach, ženy v kostýmoch a lodičkách, aj seniorky. A meníme životy! Máme také reakcie, že „bola som na vašej konferencii a zmenil sa mi život, zachránilo mi to manželstvo, začala som podnikať...“ Minulý rok sme to chceli posunúť a doniesli sme tzv. „mentoring“. Účastníčky konferencie majú možnosť hodinu sa rozprávať na nejakú tému so ženami z biznisu – väčšinou členkami predstavenstiev či majiteľkami firiem. Je to super, lebo keď je niektorá napríklad riaditeľkou ľudských zdrojov veľkej korporácie, bežne ju nestretnete. A potom, keď ju stretnete na konferencii, zistíte, že je to normálna baba. A práve preto robíme konferenciu – chceme ukázať ženám, že môžu žiť šťastne, že, jednoducho, všetko sa dá.
Blíži sa ďalší, už piaty ročník konferencie. Na čo sa môžu záujemkyne tešiť?
– Aktuálny ročník konferencie Umenie byť ženou bude 14. apríla 2018 v Bratislave. Bude to naozaj silný ročník. Ako každý rok máme výborných speakrov, napríklad Jána Muhlfeita, Andreu Ziegler, Kristiána Beňa, Stanku Sobolovú, Michelle Doan a mnohých ďalších. Tohtoročné mentorky sú dámy, z ktorých s každou jednou by som sa rada stretla. Novinkou je Salón Esthederm, kde môžu dámy vypnúť a zrelaxovať.
Prečítajte si aj: Umenie byť ženou tento rok aj s Lýdiou Eckhart, Evelyn a Michalom Kubovčíkom alebo Umenie byť ženou oslávi prvú päťročnicu
Ambasádorkou podujatia je Adela Vinczeová, ktorá v rámci večerného programu opäť prinesie talk show.
Všetky informácie, ako aj možnosť rezervácie vstupenky, sú dostupné na webe: www.umeniebytzenou.sk