Bauhaus je známy ako prúd, ktorý významne ovplyvnil moderný dizajn a architektúru. Vysoká škola nazvaná Staatliches Bauhaus vznikla v roku 1919 v nemeckom meste Weimar a fungovala do roku 1933 aj v ďalších dvoch nemeckých mestách.
Pre Bauhaus je typické použitie základných farieb – červenej, žltej a modrej, základných geometrických tvarov – kruh, trojuholník, štvorec, funkcionalizmus a využitie priemyselných materiálov, ako je sklo, betón, oceľ a pod. Bauhaus ovplyvnil rozvoj moderny a spájal umenie s priemyslom.
Fungovanie školy bolo ukončené nástupom nacizmu, napriek jej pomerne krátkej existencii však ovplyvnila výučbové metódy na školách architektúry po celom svete. Bauhaus zbavený akýchkoľvek zbytočných ozdobných prvkov mal produkovať výrobky funkčné, pekné a dostupné všetkým.
Výstava o Bauhause a malých dizajnéroch v bratislavskej Bibiane je inšpirovaná touto školou a ponúka malým návštevníkom tvorivé dielničky, v ktorých si môžu vyskúšať kostýmy dadaistického divadielka, poskladať si abstraktné obrázky skladajúce sa zo základných geometrických tvarov typických pre Bauhaus (a zároveň sa tým zapojiť do súťaže), postaviť si funkcionalistický dom či skonštruovať auto.
Sprievodným programom výstavy o Bauhause sú výstavy Svet podľa Mondriana (9. mája 2019), Čo nám hovoria farby a Domov. Program nájdete na stránke Bibiany. Výstava je na 1. poschodí a oplatí sa ju navštíviť v menej atraktívnych hodinách, aby ste si ju dokázali s deťmi užiť aspoň tak, ako my.