Niektoré krajiny, vrátane tých ktoré sú obľúbenými dovolenkovými destináciami Slovákov, počas letných prázdnin kontrolujú pri vstupe na ich územie, či dospelá osoba, ktorá cestuje s dieťaťom má „nejaký druh oprávnenia“ na to, aby vzala dieťa do cudziny. Takéto kontroly bývajú pomerne časté aj na letiskách, a to najmä počas prázdnin.
„Rodič je, samozrejme, tou osobou, ktorá má právo rozhodnúť, že s dieťaťom vycestuje. Keď cestuje celá rodina spolu, situácia je bezproblémová. Ak však rodič cestuje sám, môže sa mu stať, že bez písomného súhlasu druhého rodiča s vycestovaním dieťaťa do cudziny ho nevpustia do lietadla alebo na územie daného štátu, a to platí aj pre krajiny Európskej únie. Je to opatrenie pred medzinárodnými únosmi detí,“ hovorí Miroslava Dobrotková, advokátka z AK Zahradnikova.SK.
Rovnako to platí v prípade, ak dieťa necestuje s rodičom, ale s iným príbuzným, napríklad starými rodičmi alebo rodinnými známymi. „Takéto kontroly nie sú pravidelné, avšak vyskytujú sa čoraz častejšie, preto cestujúcim, ktorí cestujú do zahraničia s dieťaťom, odporúčame mať so sebou písomné vyhlásenie od rodiča, resp. oboch rodičov (ak dieťa cestuje s inou osobou), že daná osoba má ich súhlas s vycestovaním dieťaťa do zahraničia,“ prízvukuje advokátka.
Čo by malo vyhlásenie obsahovať?
„Vyhlásenie by malo byť v angličtine, aby sa dalo použiť aj v zahraničí, a podpis na vyhlásení by mal byť úradne osvedčený, aby bolo vyhlásenie dôveryhodné. Vo vyhlásení je potrebné uviesť osobné údaje dieťaťa a sprevádzajúcej osoby, osobné údaje toho, kto dáva vyhlásenie, určiť termín a miesto pobytu na dovolenke,“hovorí Dobrotková.
Spísať vyhlásenie je pomerne jednoduché a vďaka nemu je možné vyhnúť sa mnohým komplikáciám, či už na letisku, alebo na hraniciach.