Vôbec to nebolo tak ako v hollywoodskych filmoch. Napriek všetkému sme vedeli, že chceme ísť do toho. A štatistika po rokoch? Dvanásť dospelých, päť detí, kanárik, morča, dve mačky a tri psy, veľký dom, rozťahovacie postele aj stoly.
Aby ste sa v tom teda úplne nestratili, vysvetlím. Patchworková rodina je typ rodinného spoločenstva, ktoré vzniklo na základe pôvodných, ale rozvedených rodín „prišívaním“ nových členov, resp. náhradných rodičov (typ „otec a jeho deti z prvého manželstva + mama a jej deti z prvého manželstva + ich spoločné deti“). K rodine pribúdajú starí rodičia z pôvodných i terajších vzťahov.
Patchworková rodina, kde partneri vychovávajú moje, tvoje a spoločné deti, je v poslednom čase v Európe značne rozšírená.
Bola to drina
My dvaja sme po predošlých skúsenostiach vedeli, že sme stvorení jeden pre druhého. No deti z našich predošlých manželstiev, aj tak už poznačené rozvodmi, nám ako novým partnerom nedôverovali. Neráčili sa ani navzájom medzi sebou. Na našej svadbe sa takmer pobili.
Lámali sa vzťahy aj jazyky
Ja aj manžel máme ešte rodičov a dobré vzťahy aj s bývalými svokrovcami. Veľmi radi navštevujú svoje vnúčatá a pravnúčatá. Väčšina detí z našich prvých manželstiev už má partnerov aj deti. Môj muž a jeho časť rodiny navyše nie sú Slováci, takže akoby toho nebolo dosť, zo začiatku v rodine úradovala aj jazyková bariéra!
Nečakajte príbeh z Hollywoodu
Vypožičané tričko, stratená špirála na riasy alebo zafúľaná kúpeľňa sa medzi nevlastnými súrodencami stali dôvodom na strašný vojnový konflikt. Ak k tomu všetkému má otec náročné zamestnanie a cestuje po celej Európe a vy ako matka sa staráte o novorodenca, domácnosť, zvieratá a máte aj prácu na doma, aby ste vylepšili rodinný rozpočet. Amen tma. Neviem spočítať, koľkokrát som sa zamkla v kúpeľni a plakala som... A potom som si musela utrieť slzy, napudrovať sa a vyjsť, lebo z piatich detí bývajúcich doma sa pravidelne aspoň tri dobýjali na záchod.
Časom sa hrany otupili
Deti dorástli a vyleteli z hniezda, ostatné si na seba zvykli a uzavreli nerozborné bratstvo. Kúpili a prerobili sme si veľký starý dom. Odvtedy sa všetky sviatky slávia u nás. Decká považujú za dobrodružstvo, keď môžu spať na poschodových posteliach alebo v záhradnom domčeku. Starí rodičia sú zasa vďační, že sa s nami stretnú, porozprávajú, najedia a že sa im venuje pozornosť, akú si zaslúžia. Našťastie bývame bokom od ostatnej zástavby, náš dom má hrubé steny a pochopiac vážnosť situácie, kúpili sme dávnejšie dva veľké rozťahovacie stoly.
Veľa miesta pre všetkých
Dvanásť dospelých, päť detí, kanárik, morča, dve mačky a tri psy, tak to u nás občas vyzerá. Zo začiatku som sa snažila sledovať, čo mi kto hovorí, čo mám odpovedať alebo komu treba priložiť na tanier, ale časom som rezignovala.
Pozošívaní, ale šťastní
„Nejde o to, aby sa dodržiavali pravidlá stolovania, aby bolo všetko, ’ako má byť‘, ale aby veľká, takzvaná pozošívaná alebo patchworková rodina bola spolu šťastná,“ hovorí pediatrička MUDr. Anna Popracová. „Zdanlivé záplaty vo vzťahoch v tomto prípade nie sú nič dehonestujúce, naopak. Pôsobia veľmi ľudsky, sú dôležité najmä pre deti, učia všetkých členov rodiny tolerancii a schopnosti riešiť problémy a odúčajú od sebectva.“
A v neposlednom rade – patchworková prikrývka hreje oveľa viac ako tá obyčajná...
Pôvod slova patchwork
Ide o veľmi starú textilnú techniku, pomocou ktorej sa zošívajú pestré i jednofarebné kúsky látky, resp. sa na ne prišívajú ďalšie záplaty. Korene techniky sú v Ázii, odkiaľ sa dostala do Nového sveta a do Európy.
Slovo patchwork pochádza z anglického výrazu patch – záplata a work – robiť. Čiže istú súvislosť s použitím názvu aj pre mix rodín z pôvodných a nových vzťahov nemožno poprieť.