Motivácia k zmene profesie či k prechodu na podnikanie má v prípade žien po materskej dovolenke väčšinou niekoľko spoločných menovateľov:
- túžba po samostatnosti,
- možnosť flexibilne si organizovať pracovný aj voľný čas,
- venovať sa zmysluplnej činnosti,
- realizovať svoje sny,
- rozvíjať svoje schopnosti,
- učiť sa nové veci.
Podľa životnej koučky Ivany Ihnátovej, momentálne nastavenie spoločnosti je také, že pomerne veľa ľudí začína uvažovať nad svojím životom. Prehodnocujú doterajšie smerovanie a hľadajú spôsob, ako ísť svojou vlastnou cestou. „Súvisí to s osobnostným rozvojom každého človeka. v tejto oblasti sa ponúka veľa možností, techník, workshopov, seminárov, kde sa ľudia navzájom podporujú a neváhajú začať celkom od nuly. Viac sa pozerajú na svoje potreby, viac sa otvárajú a chcú si všetko riadiť sami, nie ísť podľa usmernení iného,” konštatuje I. Ihnátová.
Ak sa pre zmenu rozhodne žena po materskej dovolenke, môže sa stať, že narazí na pochybnosti svojho partnera. Na to, že mamina, ktorá sa krútila len okolo detí, začína myslieť aj sama na seba a na novú situáciu, si musia privyknúť aj ostatní členovia rodiny. Obdobie sebarealizácie si môže vyžiadať počiatočnú investíciu, alebo aspoň zaplatenie poplatku za kurz či seminár, ktorý ženu posunie k jej vysnenej profesii.
„Dôležitá je dohoda medzi partnermi. Ak rodina funguje normálne a partneri otvorene komunikujú, na všetkom sa dá dohodnúť a žena si obháji svoje plány. Nemusí to byť na úkor rodiny či detí. Dôležité je vlastné vnútorné rozhodnutie a konkrétna predstava o ďalšom smerovaní,” pripomína I. Ihnátová.
Žiadna zmena nie je bez kompromisov, ústupkov a pochybností, ale ak o nej uvažujete, zamerajte sa na pozitíva, ktoré vám môže priniesť. Verte svojej intuícii, svojim kvalitám a nepochybujte o sebe.