Radšej bez mamy
Soňu otec za neúspechy bil a matka urážala. Za priveľký nos, že sa nedostala na vysokú školu, nebola úspešná ako brat a sestra, nevýhodne sa vydala. Soňa vychovávala vlastné deti veľmi tolerantne, dožičila im úplne všetko, čo tiež nebolo správne.
Jej otec zomrel, mama je chorá. Dcéra by s ňou chcela dobre vychádzať, ale mama jej stále vyčíta, že smrdí grošom a že v živote nič nedokázala. „Viem, že jej nespokojnosť sú jej vlastné nenaplnené sny, ale má rodič právo chcieť od svojho dieťaťa to, čo si nesplnil sám?“ pýta sa. Odborník jej poradil, aby mame povedala, ako ju jej kritika zraňuje a že sa s ňou chce stretávať, ale v dobrom. Ak sa to nezmení, mala by žiť svoj život radšej bez mamy.
Keď sa dcéry nenávidia
„Nehrb sa. Nebuď stredom pozornosti. Nenos krátku sukňu – čo si pomyslia ľudia? Na rande nepôjdeš, ešte nemáš ani osemnásť!“ Slabší jedinci nezriedka po takejto výchove končia pokusom o samovraždu. Popredný slovenský alkohológ a psychiater MUDr. Ivan Novotný lieči množstvo pacientov závislých od alkoholu a iných drog, na ktorých závislosti – v túžbe zabudnúť na neznesiteľné pomery – sa podpísala práve despotická výchova.
„Zlý vzťah otca k dcére má za následok, že ženy berú samy seba ako ich despotický rodič – nenávidia sa, považujú sa za odpudivé a neschopné. Zlý vzťah matky k dcére je ešte horší – nepripraví ženu na nič, čomu musí v živote čeliť, lebo v rodine nemá ženský vzor,“ hovorí psychiater.
Dieťa nevie, čo je správne
Rodičia, pre ktorých dodnes trpíte, sú sami nešťastní a nespokojní. Aj ich rodičia možno často bili a zanedbávali. V minulom storočí vládli v rodinách despotickí otcovia alebo mamy, prístup k výchove sa však po nežnej revolúcii zmenil. V západných krajinách bola výchova benevolentná, mladí rodičia teda siahli po tomto vzore. Nechcú zasahovať do osobnosti dieťaťa a neuvedomujú si, že tým potomkovi škodia. A tak dieťa ide spať alebo jedáva tak, ako si samo určí, hoci nevie, čo je správne. Nedávne lekárske štúdie hovoria, že takto vedené deti sú agresívne a neschopné normálnych sociálnych vzťahov. Myslia si, že sú jediné na svete.
Idete do života neistí
Ak sa k vám rodičia v detstve správali kruto a despoticky, v dospelosti za nich podvedome hľadáte náhradu. Idete do života neistí, pochybujúci o sebe a hľadáte človeka, ktorého by ste mohli milovať a on by bezvýhradne miloval vás. Ak bol váš otec slaboch, no despota, podvedome si vyberiete podobného muža. Ak vám matka neposkytovala lásku a oporu, tiež hľadáte náhradu.
Ak ste od rodičov dostali bezvýhradnú lásku, podporu a starostlivosť, budete odolní voči životným problémom. Koľko ľudí to však môže o svojich rodičoch čestne povedať?
Príspevok odstránený, autor už nie je registrovaným používateľom.
Príspevok odstránený, autor už nie je registrovaným používateľom.