Ako to dať dohromady?
Preňho bolo jednoduchšie stať sa dobrým „macochom“ (slovo otčim u nás nikdy nepadlo), ja som ako macocha musela použiť všetku diplomaciu. „Vyženila“ som dve dospelé dcéry, jednu už s vlastnými deťmi. Prišla som teda aj k dvom krásnym vnučkám. Môj partner zasa so mnou získal dvoch synov, po ktorých vždy túžil. Lenže, ako to dať dohromady? Partnerove dcéry neboli nadšené, keď im oznámil, že budú mať macochu. Nepoznali ma, nedôverovali mi, žiarlili. A moji pubertálni synovia tak isto.
Najlepší je vlastný príklad
Po prvý raz sme sa videli na spoločnej dovolenke na chate pri jazere. Hlava rodiny – skvelý organizátor nakreslil plán, kto bude kedy variť, kto umývať riad a kto sa starať o dve vnučky. Držali sme sa plánu a vyhli sme sa hádkam – na tej dovolenke i neskôr. Zo začiatku som cítila napätie, vedela som však, že najlepšie sa motivuje vlastným príkladom. Nezneužívala som postavenie najstaršej ženy, s oboma dievčatami som sa o všetkom radila, akoby sme boli rovesníčky. Mnohé veci by som v spoločnom gazdovaní na ich mieste urobila inak, ale nič som nekomentovala. Prijmite za svoje heslo: „Ži a nechaj žiť.“
Chce to len čas
Samozrejme, cestu k sebe si nenájdete hneď. Šlo to len pomaly, aj mojim synom. Môj muž však tiež uplatnil kamarátsky prístup. Ráno odišli všetci traja s udicami k jazeru a vrátili sa vysmiati a hrdí i s úlovkom. Keď si trojročná vnučka oškrela koleno, žiadala si ošetrenie výslovne odo mňa, a potom ju môj starší syn ochotne nosil na pleciach, aby ju nebolela nožička. Ľady boli prelomené!
„Príchod nového dospelého do rodiny je stresová situácia pre všetkých jej členov. Ak dieťa prijme nového partnera, môže mať pocit, že zrádza svoju pokrvnú matku alebo otca,“ hovorí detská psychologička PhDr. Dorota Kopasová, CSc. „Všetkým členom rodiny teda treba dopriať čas. Zvyknú si.“
Staňte sa ich priateľkou
Keď deti vidia, že macocha a otec si ctia jeden druhého a pomáhajú si, ľahšie prijmú oboch. No byť dobrou macochou je ťažšie ako byť matkou. Najlepšie je stať sa priateľkou detí, nevynucovať si postavenie v rodine. Buďte sama sebou, férová voči všetkým, nič nekritizujte, neraďte, ignorujte klebety, podstatné sú vaše skutky. O financiách rozhodujte spoločne a nevyčítajte si navzájom uprednostňovanie „vlastných“ detí. To platí aj pre „macocha“.
Chce to obrovskú dávku diplomacie a taktu, ale všetko sa dá zvládnuť.