„Keď sme sa dozvedeli ťažkú správu o nevyliečiteľnej diagnóze neterky, bolo pre nás obrovským svetlom, keď sme zistili, že máme možnosť osloviť Plamienok, ktorý nám môže pomôcť – jednak v rozhovoroch, ale aj po medicínskej stránke,“ hovorí Juraj. Detský hospic podal v najhoršom období pomocnú ruku aj ich neterke Karolínke.
„Po celý čas sme videli to všetko, čo v ťažkých chvíľach, ktoré sme prežívali, pre nás spravil niekto, kto nebol z našej rodiny, kto nás nepoznal a bol nám obrovskou oporou. Mohli sme im klásť a odovzdať ten „balvan“ a oni ho nezištne prijali. Myslím, že to je niečo, čo by v spoločnosti malo zaznievať a šíriť sa ďalej,“ hovorí Juraj.
Manželia Veronika a Juraj počas tlačovej konferencie Plamienka, n. o., pri príležitosti spustenia podcastov s témou "vďačnosť"
Hoci sú obaja s manželkou taktiež lekári, bez podpory tímu lekárov, zdravotných sestier, psychológov a pracovníkov z Plamienka, si to nevedia predstaviť. Nadchlo ich, s akou láskou robia prácu, ktorá sa dnes už veľmi nenosí, nie je dostatočne ohodnotená, ani morálne ocenená, no ľudia ju výrazne potrebujú.
„Cítili sme, že v tejto dobe, kedy je spoločnosť nastavená na efektívnosť, zisk a túžbu byť najlepší, sa nájdu aj ľudia, ktorí myslia na druhých. Ale nie preto, že by chceli byť tí lepší, ale preto, že cítia, že treba pomôcť. To bolo niečo, čo v nás žilo a cítili sme, že im to chceme povedať a povzbudiť ich do tejto ťažkej a z pohľadu dnešnej spoločnosti často aj nevďačnej práce,“ hovorí Juraj o dôvodoch, prečo sa išli hneď po ťažkej noci poďakovať do Plamienka.
„Vďačnosť je pre nás odpoveď na lásku – nielen tá cesta k láske, ale aj odpoveď," uzatvára Juraj a Veronika dodáva: „Slová sú slabé. Cítila som v sebe túžbu prísť im to povedať. Smútok a únava boli v tej chvíli bezpredmetné, potrebovali sme to prísť povedať,“ pridáva sa Veronika, ktorá okrem neterky prišla v krátkom čase aj o sestru a mamu.
Počas 16-ročného pôsobenia zažili v Plamienku už veľa strát, no jeho riaditeľka MUDr. Mária Jasenková si nespomína, že by niekto prišiel v takom krátkom čase o tri najbližšie osoby. Napriek ich bolesti sa stali pre ňu veľkou inšpiráciou.
„Hneď nasledujúci deň po tom, čo stratili títo manželia milovanú neter, prišli z Nových Zámkov do Bratislavy, aby sa tímu Plamienka poďakovali. Nechali doma tri vlastné deti, o ktoré sa musel niekto postarať, a unavení po prebdených nociach a ťažkom čase prišli povedať Plamienku „ďakujem“. Priznám sa, dotklo sa to môjho srdca a prinútilo ma to viacej rozmýšľať,“ hovorí zakladateľka detského hospicu Plamienok.
Spolu s kolegami ju tento obyčajný akt neobyčajnej vďačnosti podnietil spustiť podcasty – zvukové záznamy práve na tému VĎAČNOSŤ. Tá bola aj hlavnou témou tlačovej konferencie v Bratislave 10. októbra 2018. V rozhovore nielen s týmito manželmi, ale aj s ľuďmi s rôznou osobnou aj životnou skúsenosťou chcú odovzdať verejnosti vzácne posolstvá ľudí okolo nás.
V strede MUDr. Mária Jasenková, riaditeľka Plamienka, počas tlačovej konferencie v Bratislave 10. októbra 2018
„Vďačnosť je komplikovaná téma. Patrí medzi slová, pomocou ktorých definujeme život. Vďačnosť, krása, viera, nádej, láska... Každý tak trochu tušíme, čo to je, no ťažko sa to dáva do slov. Spýtali sme sa preto ľudí, detí aj dospelých, odborníkov aj ľudí z biznisu – čo je to vďačnosť? Priali by sme si, aby tieto podcasty oslovili širokú verejnosť. Ak sa len jeden človek zastaví a zamyslí a možno v živote niečo zmení, tak sa bude meniť aj život celej spoločnosti,“ dodáva riaditeľka detského hospicu, ktorý okrem domácej starostlivosti o choré deti poskytuje aj bezplatné konzultácie v Centre smútkovej terapie a vzdelávanie v tejto oblasti.
A čo by odkázali manželia Veronika a Juraj tým, ktorí ešte váhajú nad pomocou Plamienka?
„Aby žili prítomný okamih. Ten môžeme prežívať intenzívne s tými, ktorých máme radi. V nemocnici to je umožnené iba čiastočne, no domáce prostredie a láska blízkych, ktorí môžu kedykoľvek prísť aj odísť, to nám umožňuje oveľa viac prežívať prítomný okamih. Zastaviť sa a povedať si: ’Chcem, aby teraz prítomnosť mala pre náš všetkých obrovskú hodnotu.‘ A vtedy môžem prísť a požiadať o pomoc v Plamienku, a to je jedno, či mám dieťa choré, alebo potrebujem smútkovú terapiu – na ceste smútku im môžem odovzdať ten „batoh“.
Uvedomujete si silu slova ĎAKUJEM? Za čo ste vy vďační, milí čitatelia? Napíšte nám!