Priveľa vysokoškolákov
Záujmy mladých ľudí sa vykryštalizujú až na strednej škole, ako je to u väčšiny tínedžerov. Rodičia by mali brať do úvahy, že mladý človek ešte len dozrieva a niektoré závažné životné rozhodnutie jednoducho nemôže urobiť predčasne. No voľbu povolania si musí nažiť. Len minimálne množstvo talentovaných detí vie už od škôlky, čo chce robiť – a len minimálne množstvo rodičov svoje deti natoľko rešpektuje, že im štúdium zvoleného smeru dovolí.
Dnes je už pomaly nenormálne, ak sa 99 percent študentov stredných škôl a gymnázií nehlási na vysokú školu. Výsledky poznáme: priveľa nepraktických vysokoškolákov, primálo zručných majstrov.
Stredoškolák zarobí viac
Čo je najväčším lákadlom, aby nešli ďalej študovať? Mzdy stredoškolákov, ktorí absolvovali technické odbory, v súčasnosti presahujú sumu tisíc eur mesačne v hrubom. Tak je platený napríklad hutník operátor, strojár, mechanik nastavovač, elektrotechnik, mechatronik či elektromechanik. Ich zárobky sú vyššie ako priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaných absolventov napríklad dejín a teórie umenia, sociálnej práce, kulturológie, etnológie, muzeológie. A to už nehovoríme o zárobkoch – aj vedľajších – skutočných majstrov remeselníkov, napríklad murárov, maliarov, stolárov, kováčov, inštalatérov, elektrikárov, odborníkov na kúrenie či rozvody vody...
Po maturite do roboty
Štatistiky ukazujú, že 7 až 9-tisíc absolventov smeruje po maturite priamo do práce, a nie na vysokú školu. Až štvrtina absolventov gymnázií, ktorí nechcú ďalej študovať, však ostane nezamestnaná minimálne rok po ukončení štúdia. Ani po dvoch rokoch si nedokáže nájsť stabilnú prácu 13 percent gymnazistov! Nemusíme zdôrazňovať, že pre svojich rodičov často predstavujú finančnú i psychickú záťaž a že ak sa rozhodli pre gymnázium a neskôr majú možnosť pokračovať v špecializovanom štúdiu, mali by tak urobiť.
Tretina absolventov obchodných akadémií si nenájde prácu v priebehu jedného roka a 15 percent ani počas 2 rokov od absolvovania školy. Možno je vtedy dobré siahnuť po kurze remesiel a chlieb v hrsti máte istý.
Veď aj ľudové príslovie hovorí, že remeslo má zlaté dno...