Ľaváci – umelci
Hovorí sa o nich, že sú to umelecké povahy a niečo na tom naozaj bude. Súvisí to s tým, že ľavú ruku riadi pravá časť mozgu, ktorá je zameraná na umenie, hudbu, kreativitu a abstrakciu. Medzi známych ľavákov patria mnohí umelci, herci či hudobníci: Michelangelo, Leonardo da Vinci, Ludwig van Beethoven, Charles Chaplin, Paul McCartney, Angelina Jolie, Robert De Niro, Marilyn Monroe, Nicole Kidman, Tom Cruise, Sting, Sylvester Stalone, Brad Pitt či štýlová Sarah Jessica Parker.
Ako som na to prišla
Rodič si už od malička musí všímať rôzne, pre niekoho nepodstatné detaily, lebo na základe nich zistíme to, či dieťa inklinuje k pravej alebo ľavej ruke.
Dieťa sa automaticky naťahuje za predmetmi a chce ich chytať ľavou rukou. Je to vďaka tomu, že už v prenatálnom veku sa viac vyvíja dominantná hemisféra. Takže ľavákom sa dieťa už rodí a je to jednoducho dané. A na rodičovi je, aby to včas zistil a správne vyhodnotil.
Marika to zistila tak, že jej syn Peťo ako malý pri jedení lyžicou používal pravú ruku, ale pri kreslení zasa ľavú. Postupne prešiel počas škôlky aj na jedenie lyžicou ľavou rukou.
Ľaváci to majú presne naopak
Pritom v rodine ľaváka nemajú. Preto sa snažila nájsť informácie o zmenách, ktoré je potrebné urobiť inak, ak je dieťa ľavák.
Keďže je sama praváčka, nevedela celkom posúdiť čo je správne a čo nie. Robilo jej problém ukázať ako sa robia niektoré činnosti, napríklad čistenie zemiakov alebo natieranie chleba.
Zmien nie je až tak veľa
A Peťo ako vnímavé a šikovné dieťa si s tým poradil. Boli to len malé drobnosti, ktoré boli rozdielne oproti pravákom.
Marika riešila iba dopad svetla na stôl – z pravej strany, aby si pri písaní netienil. Rovnako sa snažila kupovať pomôcky pre ľavákov (pero, ceruzku, nožnice).
S pomôckami pre ľaváka nemala v podstate žiadny problém. Marika sa rozhovorila o tom, že všetky obchody so školskými potrebami ponúkajú sortiment aj pre ľavákov. Sami majú v obľube značku, ktorá má ergonomický tvar držania v ruke. Našla si aj web stránky, kde hľadá informácie, ak je to potrebné.
Aj keď je väčšina produktov vyrábaných pre percentuálne väčšiu pravorukú populáciu, aj ľaváci si vedia nájsť pomôcky pre seba, existuje špecializovaný sortiment, či obchody a internetové stránky s tovarom pre ľavákov.
V čom je podľa mamy praváčky jej dieťa ľavák iné?
Marika iba konštatuje, že ľaváci podľa nej píšu škaredšie ako praváci (písané písmo i číslice), preto na prevedení nebazíruje. Napríklad, keď kreslili bruško malého a, to nikdy nebolo pekne zaguľatené, lebo z ľavej strany sa tento oblúčik píše ťažšie ako z pravej.
Určite nie je správne snažiť sa zmeniť ľaváka na praváka (ako tomu bolo často v minulosti), môže to mať neblahé následky ako neurózy, nepokoj, poruchy reči, koktanie alebo poruchy pri učení.
Dôležité je nechať deti robiť veci tak, ako to chcú ony samy, podporiť ich a pomôcť im.