Prvé pohyby bábätka pocíti budúca mamička – prvorodička asi v 20. až 25. týždni tehotenstva. Mamičky, ktoré čakajú svoje druhé alebo ďalšie dieťa, dokážu zachytiť pohyby plodu už po 15. týždni, niektoré dokonca už v 13. týždni tehotenstva.
Môže to byť najmä tým, že žena, ktorá už rodila, vie, čo môže očakávať a ako sa pohyby dieťatka prejavujú. Rozdiel ale môže byť spôsobený i polohou placenty. Menej zreteľné pohyby cíti žena vtedy, ak je placenta priamo pod brušnou stenou.
Jasné a intenzívne pohyby sú zreteľné hlavne v druhom a treťom trimestri, kedy je možné rozoznať jasné kopance, vystrčené lakte a pichnutia.
Pohyby môže žena cítiť intenzívnejšie v niektorých polohách, napríklad keď sedí alebo leží. Motýlie krídla, bublanie i poriadny kopanec.
Motýlie krídla
Ako malé motýlie krídla, tak popisujú niektoré tehotné ženy pocit, kedy si uvedomia prvé pohyby plodu. Na začiatku sú to len jemné a malé pohyby, môžete postrehnúť len šteklenie alebo slabé vlnenie, ale časom žena sama zistí a rozozná, čo sa deje.
Prvé pohyby dieťatka sú pre mamičku nádherné chvíle, sú to jedny z najkrajších okamihov tehotenstva.
Bublanie
Ženy hovoria o zvuku, ktorý často počujú z bruška ako bublanie alebo vypúšťanie bubliniek. Neskôr už rozlišujú, kedy ide o pohyby čriev, plyny, zvuky žalúdka, alebo pohyb plodu v maternici.
Kopanie, box, basketbal, premety a čkanie
„Športy sa u detí začínajú rozvíjať už v maternici.“ Myslíme to, samozrejme, obrazne, deti sa v maternici hýbu, čo im dovolí. V tom malom priestore, kde rastú a vyvíjajú sa, je každý pohyb intenzívnejší s tým, ako sa zväčšujú a priestor na ich pohyb sa zmenšuje.
Končatiny dieťatka majú bližšie k brušnej stene a svalstvu. Preto žena cíti tieto pohyby intenzívnejšie. Niekedy to môžu byť aj silné údery do rebier alebo do močového mechúra.
Mamičky často prekvapí i čkanie bábätka, ktoré vnímajú ako pravidelné pohyby. Bábätko si cvičí bránicu, sacie reflexy alebo prehĺta plodovú vodu.
Komunikujte spoločne
Približne po 25. týždni spolu s pohybmi dieťatka prichádza na rad komunikácia. Mamička sa môže s dieťatkom dorozumievať a odpovedať na pohyby dieťatka. Robíme to prirodzene samy – hladkáme si bruško, pri pohyboch mierne zatlačíme.
Dieťatko pohybmi reaguje aj na iné podnety – rozhovor ľudí, hudbu, zvuky. Ak napríklad mama počúva hlasnú a nerytmickú hudbu, dieťatko sa v brušku hýbe a kope viac. Rovnako dieťatko cíti nálady mamy, to, čo práve prežíva, či je rozrušená, nahnevaná, alebo šťastná.
Intenzita pohybov závisí aj od hladiny cukru v krvi matky.
Bábätká najviac kopú medzi 9. hodinou večer až 1. hodinou po polnoci.
Intenzívny pohyb badáme najviac medzi 25. až 34. týždňom. Predtým dieťatko ešte necítime, a potom už nemá na premety a veľké pohyby veľa miesta.
Vnímajte pohyby dieťatka každý deň
Ak už raz začnete vnímať pohyby bábätka, mali by ste ich sledovať každý deň. Najprv len dva-trikrát denne, neskôr oveľa viac.
Štúdie ukázali, že v treťom trimestri sa dieťatko hýbe aj 30-krát za hodinu.
Spozornieť treba pri akejkoľvek odchýlke od „normálu“. Každá mama už vie, kedy a pri akých podnetoch sa dieťatko hýbe viac. Mali by ste to vnímať a pozorovať pravidelne a každý deň.
Dôležité je, aby sa dieťatko v poslednom trimestri pohlo asi 10-krát v priebehu dvoch hodín. Pokiaľ sa dlhšie nepohlo a vy necítite jeho aktivitu ako obyčajne, určite neotáľajte s návštevou svojho gynekológa.