Prepúšťacia správa - v pôrodnici
Pri odchode z pôrodnice dostanete dva dokumenty. Jeden je hlásenie o narodení, druhý prepúšťacia správa, ktorú musíte čo najskôr odovzdať pediatrovi. Je dobré si lekára pre bábätko vybrať ešte pred pôrodom nakoľko sa vás v pôrodnici budú pýtať už na jeho meno.
Hlásenie o narodení - v pôrodnici
Ide o tlačivo Štatistického úradu Slovenskej republiky. Vypĺňa ho zdravotnícke zariadenie, v ktorom ste priviedli na svet bábätko alebo vás ako aj vaše dieťa po pôrode ošetrili. Ak ste za otca dieťaťa vydatá, do rubrík označených „O“, resp. otec, zapíšete údaje o otcovi, do rubrík označených „M“, resp. matka, údaje o sebe. Ak nie ste za otca dieťaťa vydatá, údaje o otcovi dieťaťa potrebné pre matričný zápis doplní matrika len do hlásenia pre matriku. V prípade, že nie ste ako rodičia novorodenca zosobášení, je potrebné v hlásení doplniť aj meno a priezvisko dieťatka, na ktorom ste sa spoločne zhodli. Na základe tohto hlásenia o narodení dieťaťa získate na počkanie rodný listbábätka.
Rodný list - na matrike
Vydáva ho matrika, pod ktorú spadá pôrodnica, v ktorej ste rodili. Nesúvisí to s trvalým pobytom rodičov ani dieťatka. Rodný list si skopírujte, zíde sa vám v Sociálnej poisťovni, kde žiadate o vyplácanie materského a tiež podávate prihlášku na dôchodkové poistenie (do 45 dní). Druhá kópia sa zíde u zamestnávateľa matky i otca, kde si viete uplatniť daňový bonus, prípadne nejaký dar, ktorý ponúka váš zamestnávateľ.
Prídavky na dieťa - Sociálna poisťovňa
Kópiu rodného listu využijete okrem zamestnávateľa aj na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ÚPSVR), kde môžete požiadať o 4 rôzne finančné dotácie štátu. Výhodou ÚPSVR je možnosť podať žiadosť o tieto príspevky elektronicky, čo vám ušetrí veľa času.
- Prídavok na dieťa,
- rodičovský príspevok,
- príspevok na starostlivosť o dieťa a
- príspevok pri narodení dieťaťa.
Trvalý pobyt
Do troch pracovných dní musíte prihlásiť dieťa k trvalému pobytu, hneď ako získate jeho rodný list. K vybaveniu trvalého pobytu budete potrebovať nielen originál rodného listu bábätka, ale aj občiansky preukaz mamičky. Dieťa totiž automaticky získava trvalý pobyt podľa toho vášho zapísaného v preukaze totožnosti. Nemusíte to však vybavovať sama osobne, doklady môže prinesť aj otecko. Odtiaľ sa môžete priamo zastaviť u správcu bytu. Niektoré obce vyplácajú príspevok pri narodení bábätka. Môžete sa o tom informovať na mestskom alebo obecnom úrade.
Zdravotné poistenie
Do 60 dní je rodič povinný prihlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne. Potrebovať k tomu budete vyplnenú prihlášku poistenca, rodný list a občiansky preukaz rodiča. Prvý recept na vitamín D a K dostanete ešte na matkine poistenie. Nenechávajte to však na poslednú chvíľu, na preukaz môžete čakať niekedy aj 3 týždne. Niektoré poisťovne ponúkajú možnosť žiadať o zdravotnú kartu elektronicky.
Cestovný doklad
Ak plánujete cestovať s bábätkom, je potrebné vybaviť mu aj cestový pas. Môžete tak urobiť priložením rodného listu dieťatka a svojho občianskeho preukazu.
Celú púť by ste mali stihnúť a uzavrieť návštevou u gynekológa. Najvhodnejšie obdobie je po šestonedelí. Nezabudnite so sebou zobrať prepúšťaciu správu z pôrodnice.