1. Majte dostatok pohybu počas dňa
Nevyhýbajte sa pohybu. Čím viac sa „zasedíte“, tým horšie sa vám bude hýbať. Cvičenie si plánujte s rozumom. Skvelá je joga alebo aj svižnejšia chôdza. Počas dňa sa snažte byť aktívna, zhlboka dýchajte a vyjdite si do prírody, ak je to možné. Večer si ale urobte pohodu. Minimálne tri hodiny pred spaním necvičte, nerobte žiadne „vzrušujúce“ aktivity. Čítajte, meditujte, zhovárajte sa. Jednoducho urobte si pohodu. Pokojnú, domácu pohodu.
2. Spite často
Ak máte potrebu si na chvíľku zdriemnuť aj počas dňa, urobte tak. Nebráňte sa malému odpočinku, zavrite oči a oddychujte. Budete prekvapená, že aj 20 minút spánku uprostred dňa vám bude stačiť. Neupadnete do príliš hlbokého spánku, no svoje telo zregenerujete a doprajete mu presne to, po čom túži.
3. Ak vás trápia kŕče, pomôže magnézium
Kŕče aj pálenie záhy sú nepríjemnými sprievodnými javmi. Pokiaľ vás v noci budia nepríjemné bolesti, požiadajte svojho partnera, aby vám miesto jemne masíroval. Ak sa kŕče opakujú často, požiadajte svojho lekára o pomoc. Pravdepodobne vám predpíše horčík, ktorý proti týmto nepríjemným sťahom svalov bojuje. Ak máte problém s pálením záhy, vyskúšajte malé porcie jedla počas celého dňa. Ovocie alebo celozrnný chlieb by vám mali udržať kyselinu v norme.
4. Spite na ľavej strane
Spánok na chrbte sa neodporúča už v prvom trimestri, na brušku sa nevyspíte, pretože vás bude tlačiť. Ideálna poloha je na ľavej strane. Vtedy krv cirkuluje správne a vy si oddýchnete najviac. Pre väčšie pohodlie odporúčame malý trik. Podložte si vankúšiky. Jeden pod koleno a druhý pod bruško. V tejto polohe sa väčšina žien cíti najpohodlnejšie aj vo vyššom štádiu tehotenstva.
5. Rutina je základom pokojného spánku
Rutina. Strašidelné slovo pre všetkých, ktorí radi žijú naplno. V tehotenstve je ale rutina priateľ. Jednak vás a vaše dieťa pripravuje na spoločný život po pôrode a zároveň pomáha pri problémoch so spánkom. Ráno vstávajte, vypite pohár vody, usmejte sa na seba do zrkadla, ponaťahujte si svaly a začnite svoj deň. Ak vám to váš stav dovoľuje, buďte aktívna. Cvičte, zabávajte sa, pravidelne a zdravo jedzte. Večer si urobte pohodlie. Teplá sprcha, príjemná kniha alebo pokojný rozhovor pred spánkom. Všetko pre to, aby vaše telo vedelo, že teraz sa už chystáte odpočívať.
6. Pitný režim počas dňa, nie v noci
Pitný režim sa zdôrazňuje stále viac. Dôležité je ale rozdeliť si svoj príjem tekutín, aby vás večer nevytiahli z postele trikrát do polnoci. Počas dňa potrebujete vody viac, aby ste sa necítili unavená. Hlavne v teplejších dňoch by vašou povinnou výbavou mala byť fľaša s čistou filtrovanou vodou alebo riedeným čajom. Večer už nepite veľa. Obličky začínajú aktívne pracovať práve vtedy, keď si ľahneme. Preto nás pri zvýšenom príjme tekutín vyšlú z postele na toaletu.
7. Buďte šťastná
Šťastie a psychická pohoda sú dobré pre dieťa aj pre matku. Zaspávajte šťastná a zobudíte sa oddýchnutá a pripravená na nový deň. Nerobte si starosti, nestresujte sa kvôli pôrodu, nebojte sa o nič. Všetko príde vtedy, keď na to bude ten pravý čas. Vašou úlohou je teraz starať sa o seba.