Základnou prevenciou proti problémom boľavých bradaviek, raniek a zdĺhavého hojenia, ktoré môže vyústiť do rozhodnutia prestať dojčiť, je správne prisatie bábätka a správna poloha pri dojčení. Oboje je dôležité a problémy vznikajú práve tým, že jedno, alebo druhé nie je správne (prípadne ani jedno).
Trhliny a ranky (ragády), ktoré nesprávnym prisatím vznikajú, sa často rozširujú a zhoršujú, vnikajú do nich kvasinky, ktoré všetko iba zhoršia.
Čo môžete spraviť ešte pred pôrodom?
Základná vec je prečítať si o dojčení čo najviac. Aby ste vedeli, čo vás môže stretnúť, boli na problémové situácie pripravená, alebo im dokázali rovno predchádzať.
Budete vedieť, čo je to dojčenský štrajk, ako a kedy môže vzniknúť, ako sa mení dojčenie počas vývoja dieťatka.
Naštudujte si techniky správneho prisatia, ako má vyzerať a ako môžete dieťatku pomôcť a následne si overiť, či je dobre prisaté. Techniky správneho prisatia nájdete aj v množstve voľne dostupných videí.
Rovnako si vopred naštudujte aspoň niekoľko základných polôh pri dojčení i to, ktoré sa kedy najčastejšie používajú (napr. futbalová poloha po pôrode cisárskym rezom).
Faktory, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu prisatia:
Fľaška s cumlíkom (s umelým alebo odsatým materským mliekom)
Pokiaľ dojčíte, je úplne zbytočné, aby ste dávali dieťatku aj umelé mlieko a nepotrebujete si ani odsávať vlastné mlieko. Ak ho máte priveľa a pocit napätia v prsníkoch, skúste si radšej mlieko odstriekať v sprche a pri upchatých mliekovodoch použiť infralampu, prípadne prikladať studené rozvaľkané kapustné listy či alkoholové obklady (pozor na podráždenie pokožky)
Cumlík
Je to prežitok, dieťatko dojčené na požiadanie cumeľ nepotrebuje, a ani žiadnu inú náhradu. Cíti blízkosť matky, ktorá adekvátne reaguje na jeho potreby, nie je odkladané a nepotrebuje teda iný upokojujúci prostriedok ako blízkosť matky. Okrem toho, používanie cumľa môže vytvoriť základ pre problematický vývoj chrupu a reči dieťatka.
Klobúčiky na dojčenie
Spôsobujú začarovaný kruh – majú slúžiť ako ochrana bradaviek, ale spôsob prisatia cez ne je úplne iný. Okrem toho, dieťa ich môže odmietať, a potom aj dojčenie ako také.
Fyzické bariéry
Bariéry – zavinovačka, podbradník, tesné oblečenie okolo hlavičky a podobne, môžu brániť v správnom prisatí bábätka.
Najlepším riešením je tieto veci vôbec nepoužívať.
Ako na to, keď už bradavky bolia
- Skontrolujte kvalitu prisatia a výdatnosť pitia bábätka. Zmeňte polohu, prípadne skúste vylepšiť tú, ktorá mu najviac vyhovuje.
- Prsia čo najviac vetrajte a zbytočne ich nevysušujte častým umývaním, najmä nie pred dojčením. Neplatí to, ak vám bradavky po dojčení zbelejú (vazospazmus, alebo aj Raynaudova choroba, kedy vzniká cievny kŕč).
- Použite vhodný prostriedok na ošetrenie ragád. Nenechajte to zájsť príliš ďaleko, bolesť sa môže zhoršovať a môžu sa šíriť infekcie v organizme.
- Zájdite za gynekológom, poraďte sa so skúsenou laktačnou poradkyňou. Prílišné striedanie rôznych mastičiek nebýva účinné, sporné môže byť, najmä v prípade kandidózy (kvasiniek), aj použitie lanolínových mastí (lanolín je pre kvasinky veľmi príjemné prostredie a množia sa).