Pôrod do vody patrí medzi alternatívne pôrody a niektoré mamičky sa pre neho rozhodnú ešte pred tým, ako vôbec otehotnejú. Pre dieťatko je narodenie sa do vody prirodzené, pretože v podstate prejde z plodovej vody do vody vo vani. Pôrod do vody mamičky rozdeľuje na dva tábory a v niektorých prípadoch vyhráva strach z infekcie.
Kde na Slovensku môžete rodiť do vody?
Z vyše päťdesiat slovenských pôrodníc môžete porodiť do vody iba v piatich z nich, pričom ani jedna pôrodnica v Bratislave vám pôrod do vody neumožní. K dispozícii máte iba sprchu a vaňu, v ktorej môžete stráviť prvú dobu pôrodnú. Samotný pôrod do vody vám umožnia v pôrodniciach v Dunajskej Strede, Topoľčanoch, Bojniciach, Trebišove a v Spišskej Novej Vsi. Mnohé mamičky by chceli rodiť do vody, ale pre veľkú vzdialenosť sa nakoniec svojho sna vzdajú.
Podobne na tom bola aj Petra z Bratislavy:
„Chcela som rodiť do vody, ale keďže najbližšia pôrodnica, ktorá to umožňuje, je vzdialená hodinu cesty, rozmyslela som si to. Nakoniec zvíťazilo to, že chcem rodiť čo najbližšie k domu a chcem mať pri sebe svojho lekára.“
Žiaľ, slovenské zdravotníctvo neumožňuje všetkým mamičkám rodiť podľa predstáv. Podľa väčšiny z nich, lekári uprednostňujú taký pôrod, ktorý najviac vyhovuje im.
Pre koho je pôrod do vody vhodný?
Pôrod do vody si nemôže zvoliť každá mamička. Na jednej strane preto, že vhodná pôrodnica je príliš ďaleko, na druhej strane pre zdravotný stav. Pôrod do vody si vyžaduje bezchybný zdravotný stav mamičky aj bábätka. Rodička nesmie trpieť žiadnymi infekčnými ani srdcovými chorobami a kardiotokografický záznam mamičky a bábätka musí byť pred pôrodom v najlepšom poriadku. Pôrod do vody je úplne vylúčený pri predčasne narodených deťoch a pri deťoch, ktoré sú nesprávne otočené.
Barbora sa tiež rozhodla porodiť svoju druhú dcérku do vody, hoci tú prvú rodila na posteli. Všetky výsledky mala v norme a pred pôrodom ju teda uložili do vane.
„Zo začiatku bolo všetko v poriadku, ale mala som pocit, že kontrakcie vo vode sú ešte horšie ako na suchu. Nedokázala som to vydržať, tak som z vane radšej vyšla a rodila klasicky,“ upresňuje Barbora.
Pôrod do vody mala naplánovaný aj Lenka, no nedočkala sa ho:
„Voda mi odtiekla v pondelok, ale rodila som až v stredu ráno. Trvalo to veľmi dlho a do vane som už nemohla, pretože hrozila infekcia.“
Ako prebieha pôrod do vody?
Teplota vody nesmie presiahnuť 38 stupňov, pretože teplejšia voda je pre bábätko nevhodná. Do vane rodička vchádza až vtedy, keď je otvorená na minimálne päť centimetrov. Voda vo vani nadnáša, čo je pre mnohé mamičky pohodlnejšie, no neprítomnosť gravitácie môže zároveň sťažiť tlačenie. Dieťatko však prechádza z vody do vody, teda do svojho prirodzeného prostredia. Nadýchne sa až vtedy, keď ho sestrička vyberie z vody, čo je v podstate okamžite po pôrode.
Aké sú nevýhody a riziká?
Jednou z nevýhod je najmä pre lekára to, že k žene, a tým aj k bábätku, má sťažený prístup. Nevýhoda pre mamičky, ktoré ťažko znášajú bolesť, je zase tá, že pre možnú infekciu sa pri pôrode do vody nesmie podávať epidurál. Voda však upokojuje, uvoľňuje svalstvo a sama tak tlmí bolesti. Mnohé mamičky sa pri pôrode do vody hrozia znečistenia vody, čo môže spôsobiť infekciu bábätka. Špeciálna vaňa na takýto pôrod je schválená hygienikom, no je pravda, že voda sa nemôže dezinfikovať. Mamička však pred pôrodom absolvuje klystír, takže riziko znečistenia z výkalov je minimálne. Nemusíte sa obávať ani krvi, tá je znakom toho, že pôrod sa už chýli ku koncu.
Zdenka rodila do vody v Topoľčanoch a túto skúsenosť si nevie vynachváliť.
„Vôbec som sa toho nebála. Jasné, že každý pôrod je iný a komplikáciám sa niekedy nedá predísť. Ale ja som bola nadmieru spokojná aj so zdravotníckym personálom. Pred pôrodom som bola na klystíre a určite to odporúčam. A tých pár krvných zrazenín vo vani ma skôr upokojovalo. Vedela som, že už prichádza posledná fáza, a tá krv k pôrodu jednoducho patrí,“ uzatvára Zdenka.
Pôrod do vody je rovnako rizikový ako aj iný pôrod. Pri každom môže dôjsť ku komplikáciám, ale mamička je pod dohľadom vyškoleného zdravotníckeho personálu. Najdôležitejšie je, aby boli budúce mamičky v psychickej pohode, a práve k tomu mnohým dopomáha teplá voda, ktorá uvoľňuje svalstvo a uľavuje od bolesti.