Ako teda zabezpečiť, aby vám bol partner oporou a sám sa pri pôrode nezložil?
Absolvujte predpôrodnú prípravu spoločne
Obaja na nej získate jasnú predstavu o tom, čo vás pri pôrode čaká. Oboznámite sa so všetkými štádiami pôrodu, ale dozviete sa na ňom spoločne, ako budú vyzerať aj prvé dni po ňom (a to v prípade prirodzeného pôrodu, aj pôrodu cisárskym rezom), aká je starostlivosť o novorodenca a dôležité veci týkajúce sa dojčenia.
Najmite si pôrodnú dulu
Znížite tým tlak a bremeno ležiace na pleciach vášho partnera, čím môže byť pôrod pre neho oveľa menej stresujúci.
Vyriešte logistické veci vopred
Prepravu do pôrodnice, ale aj to, ako bude partner prvé dni fungovať v domácnosti. Naozaj nepotrebujete, aby vám vyvolával kvôli každej drobnosti. Nemal by zabudnúť ani na vlastné veci do pôrodnice (dezodorant či tričko na prezlečenie toho spoteného sa vždy môže zísť).
Urobte si pôrodný plán
Váš partner by mal vedieť, ako si pôrod predstavujete (samozrejme, ak bude prebiehať bez komplikácií), či máte v pláne využiť epidurálnu analgéziu (na utlmenie bolesti), či by ste si chceli zabezpečiť nadštandardnú izbu na oddelení šestonedelia a podobne.
Zároveň je fajn porozprávať sa o vašich očakávaniach, ako by vás mal partner pri pôrode podporovať.
Pripravte sa na pretlak emócií
Často sa stáva, že nejde všetko úplne podľa plánu, a vy môžete reagovať úplne inak, ako by sa od vás očakávalo a ako by ste možno očakávali sama od seba. Niekedy sú to naozaj nervy a je dobré vopred pripraviť partnera, aby to nebral osobne. Naozaj nemusí vždy stopercentne vedieť, čo má robiť, hlavné je, že je v tej dôležitej chvíli po vašom boku.