Popôrodné „lepenie“
Zjednodušene povedané je bonding prvá fyzická väzba, doslova „lepenie“ matky a bábätka po pôrode, ktoré je však prirodzeným vyústením prenatálneho vzťahu matky a dieťaťa.
Termín bonding má pôvod v osemdesiatych rokoch, vo výskumoch amerických lekárov Marshalla H. Klausa a Johna H. Kennella.
Keď si máme bonding predstaviť ako konkrétny akt, ide o neprerušovaný fyzický kontakt „koža na kožu“ medzi matkou a novorodencom, ktorý by mal trvať niekoľko hodín, ideálne bez prerušenia, a je známy aj z ríše zvierat.
Je nesmierne dôležitý pre rozvoj materinskej lásky a naštartovanie hormonálnych procesov spúšťajúcich laktáciu a následné dojčenie.
Dieťatko je priložené na telo matky a postupne sa samo dokáže doplaziť k prsníku a prvýkrát sa prisať.
Ako to prebieha
Ak je pôrod fyziologický, bez komplikácií, nič by nemalo brániť tomu, aby bolo dieťa bez odobratia položené na brucho matky, kde môže dotepať pupočník a pediatri ho môžu aj vyšetriť. Dieťatko prikryjú spolu s matkou tak, aby ich nič neoddeľovalo.
Pri bondingu je dôležitý aj očný kontakt novorodenca s matkou, pri ktorom sa dokážu očká bábätka rozšíriť a otvoriť nečakaným spôsobom. Novorodenec cíti vôňu matkinho tela a pri takomto kontakte dochádza k dôležitému „zamilovaniu“ sa matky do dieťaťa ako predpokladu následného vývinu hlbokých materských inštinktov a citov.
Ideálne je zabezpečiť príjemné a intímne prostredie, bez rušivých vplyvov s následným „rooming in“ – čiže pobytom matky a dieťaťa v jednej izbe. Toto všetko je, žiaľ, v našich pôrodniciach stále problematické.
Prekážky v bondingu
Zo zdravotných dôvodov nie je niekedy možné, aby bola matka pri bondingu svojho dieťatka, vtedy ju môže takmer plnohodnotne nahradiť otec bábätka, alebo iná blízka osoba. V zahraničí sa často za prekážku v bondingu nepovažuje ani pôrod sekciou (cisárskym rezom), v našich podmienkach je to skôr výnimka.
Bonding je základným predpokladom pre dojčenie a laktácia sa spúšťa horšie, ak je kontakt dieťatka a matky prerušený na viac hodín či dní.
Ak sa vám zo zdravotných dôvodov nepodarí bonding s vaším bábätkom absolvovať, je dôležité stratené prvé hodiny nahradiť v čo najkratšom možnom čase.
Hneď, ako je to možné, prikladajte bábätko na prsník, ideálne je, ak sú bábätko i matka nahé, tak, aby bol zachovaný kontakt koža na kožu.
Rozvoju zdravej vzťahovej väzby medzi matkou a jej dieťatkom, ktorá s bondingom úzko súvisí a nadväzuje naň, veľmi pomáha, ak sa láskyplný cit môže utvárať od prvých okamihov novorodenca na svete. Preto sa nezabudnite vášmu dieťatku čo najviac láskyplne prihovárať a najmä, dôverovať svojim materským inštinktom.