Prvé dva semestre sú bezpečné
Genitálny herpes, alebo herpes simplex vírus typu 2, je sexuálne prenosná choroba. Preniesť sa môže aj kontaktom kože s infikovaným miestom. Symptómami ochorenia sú pľuzgiere na genitáliách, análnom otvore, ale aj na močovode. Často sa prejavia aj bolestivosťou pri močení a vaginálnym výtokom, ale tiež únavou organizmu.
Rovnako ako pri herpese vírusu 1, ktorý sa prejavuje oparmi na ústach a perách, zostáva aj genitálny herpes v tele a objavuje sa pri oslabení imunitného systému znova. Príznaky však už môžu byť miernejšie ako prvýkrát. Môže sa prejaviť práve aj v období tehotenstva.
V prvých dvoch trimestroch je pri nakazení sa pomerne dobre liečiteľný, najmä ak žena netrpí inými chronickými ochoreniami. V treťom trimestri však predstavuje hrozbu pre plod, najmä ak sa prejaví u matky prvýkrát. Telo matky totiž ešte nemá vytvorené protilátky a vírus sa môže dostať k bábätku cez placentu a najmä počas pôrodu. Preto je genitálny herpes často dôvodom pôrodu plánovanou sekciou, teda cisárskym rezom.
Hrozba pre novorodencov
Žena je preliečená antivirotikami, liekmi bezpečnými pre bábätko. Po pôrode je však nevyhnutné dbať na zvýšené hygienické opatrenia. Samozrejmosťou je časté umývanie rúk, ale aj prsníkov, pokiaľ žena dieťatko dojčí. Na zvýšenú hygienu by mal dbať aj partner pri manipulácii s bábätkom.
Pokiaľ žena trpí aj herpesom simplex typu 1, mala by sa vyhnúť bozkávaniu dieťatka. Herpes je veľmi nebezpečný najmä pre predčasne narodené deti, deti s poruchami imunitného systému a s chronickými vrodenými ochoreniami. Môže vážne poškodiť mozog a centrálnu nervovú sústavu dieťatka v prvých týždňoch po narodení.