Prezradí vám tajomstvo aj odprevadí na toaletu – slávny choriový gonadotropín (hCG)
Je základným tehotenským hormónom a placenta ho začne produkovať okamžite po uhniezdení vajíčka.
Práve vďaka nemu ste sa pravdepodobne dozvedeli, že vám v brušku rastie nový život. A práve jemu „vďačíte“ za tú obrovskú únavu a nepríjemné nevoľnosti.
Nevyhnutný začiatok
Niektoré z hormónov sú neskôr počas tehotenstva neaktívne, napríklad folikulo-stimulačný hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH).
Obidva sú zodpovedné za správne fungovanie menštruačného cyklu, každý mesiac pripravujú ženský organizmus na otehotnenie. Keď sa to podarí, ich vylučovanie sa pozastaví.
Dôležité pre vývoj plodu
Estrogén s progesterónom sú produkované najprv žltým telieskom (produkované luteinizačným hormónom), neskôr placentou.
Estrogén zodpovedá za vývoj orgánov bábätka a progesterón zase za správne fungovanie imunitného systému tela matky, aby bolo schopné tolerovať DNA vyvíjajúceho sa plodu.
Pripravia na pôrod
Relaxín je hormón pripravujúci telo na pôrod, pomáha uvoľňovať panvové svaly a kosti. Oxytocín posilňuje kontrakcie pri pôrode, ovplyvňuje totiž sťahy hladkého svalstva maternice.
Oxytocín stimuluje aj endorfíny, čím veľmi pomáha pri upokojení a uvoľnení rodiacej ženy. Je zároveň kľúčovým v nadväzovaní emocionálnej väzby medzi matkou a bábätkom.
Zodpovedné za dojčenie
Ľudský placentárny laktogén (hPL) podporuje rast a prípravu prsnej žľazy na dojčenie, zároveň ale reguluje aj tuky, cukry a bielkoviny. Prolaktín (luteomammotropný hormón, PRL) stimuluje množenie buniek prsnej žľazy a vyvoláva sekréciu materského mlieka.
Nebuďte na seba prísne
Hormónov potrebných na správne fungovanie jednotlivých procesov v tele tehotnej ženy je, samozrejme, oveľa viac.
Ide naozaj o veľmi špecifickú situáciu a neuveriteľne zložité procesy na biochemickej úrovni, ktoré sa prejavia na vzhľade, správaní aj emóciách budúcej mamičky.
Preto sa neľakajte, ak vaša nálada skáče od extrému k extrému, máte na to nárok.