Jedna až dve šálky denne sú bezpečné
Pitím kávy sa kofeín dostáva cez placentu do plodovej vody a krvného obehu vášho dieťatka. Tým, že sa jeho organizmus vyvíja, potrebuje dlhší čas na spracovanie a je vystavené jeho účinkom oveľa dlhšie ako metabolizmus matky.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vydal vedecké stanovisko o bezpečnosti príjmu kofeínu za deň, ktorý pre zdravú populáciu predstavuje 400 mg.
Výskumy účinkov kofeínu na plod stále pokračujú, zatiaľ je dokázané že denný príjem kofeínu menej ako 200 mg nemá negatívny účinok a súvislosť s potratmi či predčasným pôrodom.
Nepríjemné účinky kofeínu
Ak máte však aj napriek tomu obavy, je lepšie kofeínu sa vyhnúť. Aj vo vašom tele môže kofeín počas tehotenstva spôsobiť neprimerané zvýšenie krvného tlaku, búšenie srdca a zvýšené vylučovanie žalúdočných štiav (pálenie záhy).
Kofeín je látka so stimulačnými a diuretickými (močopudnými) účinkami, čo môže tiež znepríjemniť spánok a fungovanie tehotnej ženy.
Obmedzenie pitia kávy (ale i pravého čaju) v tehotenstve sa odporúča aj z dôvodu, že obsahujú látky, ktoré blokujú vstrebávanie železa, čo môže viesť ku chudokrvnosti.
Pozor treba dať aj na množstvá kofeínu v iných nápojoch a potravinách.
Objem kofeínu v rôznych typoch kávy a iných nápojov
Espresso (60 ml) – 80 mg
Filtrovaná káva (2 dcl) – 90 mg
Čierny čaj (220 ml) – 50 mg
Kolový nápoj (355 ml) – 40 mg
Energetický nápoj (250 ml) – 80 mg