Najčastejšie príčiny predĺženej gravidity:
- · Otehotnenie počas dojčenia,
- · nepravidelná menštruácia,
- · otehotnenie počas užívania hormonálnej antikoncepcie,
- · oneskorená ovulácia,
- · anomálie plodu,
- · bábätko mužského pohlavia,
- · predchádzajúce predĺžené tehotenstvá (pravdepodobnosť sa zvyšuje o 30 – 40 percent).
Odborníci sa zhodujú v tom, že v gravidite, ktorá trvá už viac ako 42 týždňov a pôrod sa nespustil, je dobré prikročiť k jeho vyvolaniu a priviesť dieťatko na svet.
Vyvolanie pôrodu sa dá vykonať niekoľkými spôsobmi, zvyčajne mechanicky (tzv. Hamiltonov hmat ako manuálne oddelenie spodnej časti vaku plodového obalu krčka maternice.
Používajú sa aj vaginálne tablety urýchľujúce dozrievanie a postupné otváranie sa krčka maternice, podanie hormónu oxytocínu alebo prostaglandínov (látok produkovaných maternicou).
Takéto umelé zásahy do prirodzeného procesu pôrodu môžu byť, samozrejme, rizikové, odborníci sa však zhodujú na tom, že väčšie riziko pre dieťatko môže nastať práve pri príliš dlhom zotrvaní v maternici po stanovenom termíne pôrodu.
Riziká vyvolávaného pôrodu:
· Umelo vyvolané kontrakcie môžu bábätko dostať do neprirodzenej pôrodnej polohy (pôrod býva často ukončený sekciou alebo použitím klieští),
· takéto kontrakcie sú nepríjemnejšie a bolestivejšie aj pre rodičku,
· pokiaľ dôjde k nepresnému vyrátaniu termínu pôrodu, dieťatko nemusí byť ešte na pôrod zrelé a narodí sa v podstate v podobných podmienkach ako predčasne narodené deti.
Riziká potermínového tehotenstva:
· Prezretosť placenty, znížená vyživovacia schopnosť plodu,
· nedostatok plodovej vody, plodová voda je už nekvalitná (25 – 30 % prípadov), môže predstavovať veľké riziko v podobe zápalu pľúc novorodenca,
· riziko stlačenia pupočnej šnúry,
· problémy s funkciami jednotlivých vnútorných orgánov bábätka – najmä so srdcom, pečeňou, obličkami a mozgom,
· veľkosť dieťatka ako rizikový faktor pre následný pôrod.
Prevencia a zhodnotenie rizík:
Dôvody vzniku predĺženej gravidity nie sú známe, pokiaľ sa ale správne vyhodnotia riziká a tehotná žena je monitorovaná, znížia sa riziká s ňou súvisiace. Môže sa tak vyhnúť zbytočne vyvolanému pôrodu, alebo naopak, predísť ohrozeniu života a zdravia seba i dieťatka.