Dôvody ďalších porúch placenty
Existuje však množstvo ďalších porúch, ktoré môžu ohroziť jej správne fungovanie, a tým aj plod.
Niektoré z nich sa vyvinú v dôsledku jej nesprávneho vývinu, napríklad porúch rastu placenty, alebo degeneratívnych zmien na placente.
Infarkty, opuchy a zmeny následkom iných ochorení
Degeneratívne zmeny na placente vznikajú ako dôsledok ochorení tehotnej ženy (napr. ako následok trombofilných stavov a zvýšenej zrážanlivosti krvi), alebo pri nepravidelnom vývoji plodu:
- infarkty placenty –sú nedokrvené ložiská tkanív placenty, ktoré vznikajú v dôsledku zastavenia prítoku krvi z materského prítoku krvi.
Často sa vyskytujú u tehotných žien s preeklampsiou, ale môžu ich mať aj zdravé tehotné ženy.
Ak sú mnohopočetné, je zároveň zmenšená funkčná plocha placenty. Diagnostikované sú často pri vysokom krvnom tlaku, neskorej gestóze, zápaloch obličiek, cukrovke, prenášaní, u fajčiarok či alkoholičiek.
- edém (opuch) placenty – vzniká pri trombóze pupočníkovej žily a pri niektorých vývojových poruchách plodu.
- zmeny pri ochoreniach ako tuberkolóza alebo listerióza – tvorba uzlíkov v klkoch placenty.
Insuficiencia (nedostatočnosť) placenty
Nedostatočnosť placenty má buď akútnu, alebo chronickú formu a vzniká ako ochorenie sekrečných funkcií placenty a výmeny živín a plynov medzi matkou a plodom.
- Akútna nedostatočnosťplacenty znamená náhle zlyhanie funkcií placenty a je prejavom pri predčasnom odlúčení placenty alebo pri vcestnom lôžku placenty. Dochádza k akútnemu nedostatku kyslíka a plod môže odumrieť.
- Chronická nedostatočnosť placenty sa vyvinie v dôsledku degeneratívnych porúch na placente a pri poruchách jej rastu. Stáva sa to napríklad pri spomínaných infarktoch placenty funkčná plocha placenty sa zmenšuje.
Chronická nedostatočnosť placenty sa dá zistiť klinickým vyšetrením, kedy je menšia maternica, plod a málo je aj plodovej vody.