Prvé týždne
Oznámiť tehotenstvo v prvom trimestri naozaj nie je povinnosť ani zamestnávateľovi. Teda, pokiaľ nepracujete v náročnom či zdraviu nebezpečnom prostredí.
Ak vás však trápia extrémne silné ranné nevoľnosti, je možné, že sa tomu nevyhnete, alebo to budete riešiť PN-kou či dovolenkou. Pokiaľ by však trvali príliš dlho, zrejme sa oznámeniu v práci nevyhnete.
Podobná situácia je, ak ste dieťatko počali prostredníctvom asistovanej reprodukcie. Máte zrejme okolo seba okruh najbližších ľudí, ktorí o vašej ceste za dieťatkom vedia, a tým sa zrejme s výsledkom vašej snahy zdôveríte.
Podobne to býva aj v prípade, ak ste zažili predchádzajúce neúspešné tehotenstva – spontánne potraty. Niekedy pomôže podeliť sa o obavy a zároveň vzrušenie z toho, že by to mohlo tentokrát konečne vyjsť.
Oznámenia po 12. týždni
Po ukončení prvého trimestra, kedy sa riziko spontánneho potratu znižuje, sa odváži oznámiť radostnú správu asi väčšina budúcich mamičiek.
Medzi 11. – 14. týždňom tehotenstva absolvujete tehotenský skríning – krvný test a ultrazvukové vyšetrenie, ktoré vám jednak môže priniesť informáciu o pohlaví dieťatka (ak je dobre viditeľné na ultrazvuku), ale najmä dôležité informácie o jeho zdraví.
Kombinácia krvného testu a sonografického vyšetrenia dokáže s veľkou presnosťou vylúčiť vývojové chyby u dieťatka, najmä chýbajúce chromozómy (napríklad pri Downovom syndróme).
V tomto období aj zvyčajne u väčšiny žien výrazne ustúpia tehotenské nevoľnosti, môžete sa cítiť oveľa lepšie a naplno si užívať radosť z tehotenstva. Tá sa znásobí ešte viac, ak sa o ňu podelíte.
Dôvody na ďalšie odloženie oznámenia
Zvyčajne si nechávajú oznámenia tehotenstva na čo najneskorší možný čas páry, ktoré prešli viacerými potratmi, alebo stratou bábätka v neskorších štádiách tehotenstva.
Dôvodom môžu byť aj pocity neistoty, ktorú cítite, či už bolo vaše tehotenstvo plánované, alebo nie. Všetky tieto pocity sú úplne v poriadku a ak máte pocit, že by ste sa necítili dobre pri výbuchoch nadšenia a radosti od okolia, pokojne si vašu novinku nechajte pre seba čo najdlhšie.
V období od 18. – 22. týždňa by ste mali absolvovať ďalší dôležitý ultrazvuk, na ktorom sa už s istotou dá určiť pohlavie bábätka a dôkladne preskúma aj jeho anatómiu. Funkčnosť srdca, pľúc a mozgu, to, ako sa celý organizmus dieťatka vyvíja. Potvrdí vám, že vaše dieťatko s najvyššou pravdepodobnosťou nebude mať žiadne vývojové chyby.
Takže, ak máte z nejakého dôvodu obavy, pokojne si nechajte informácie o svojom tehotenstve až na toto obdobie.