Málo dotykov znamená pomalší vývoj
Priamy vplyv fyzického kontaktu na správanie sa detí potvrdili mnohé výskumy. Nová štúdia kanadských vedcov ich dopĺňa na oveľa hlbšej úrovni.
Ukázalo sa, že deti, ktoré dostávali v prvých mesiacoch a rokoch svojho života menej dotykov a boli viac vystavené stresu či týraniu, mali molekulárny profil buniek oveľa menej rozvinutý, ako zodpovedá ich veku.
Zároveň na nich pozorovali príznaky neprospievania a zaostávania vo vývoji, čo naznačuje súvislosti medzi celkovým vývojom v detstve a následne zdravím v dospelosti.
Vplyv na DNA
Štúdia skúmala 94 zdravých detí, ktoré sledovali od veku 5 týždňov až do približne ich 4,5 roka. Rodičia zaznamenávali rôzne činnosti, prejavy a návyky detí (spánok, plač, kŕmenie a pod.), rovnako aj trvanie starostlivosti a fyzického kontaktu detí s rodičmi (či opatrovateľmi). Na konci výskumu im experti odobrali vzorku krvi a skúmali ich DNA.
Zistili rozdiely v hladine niektorých látok zodpovedných za správne fungovanie buniek medzi deťmi, ktoré nazvali ako „vysoko kontaktné“ a „nízko kontaktné“. Tieto rozdiely boli badateľné hneď v niekoľkých oblastiach ich DNA – jedna ovplyvňuje imunitný systém človeka, druhá správne fungovanie metabolizmu.
Súvislosť s psychikou ešte preskúmajú
Ďalší výskum sa zameria práve na vplyv biologickej nezrelosti detí s nízkym kontaktom na ich zdravie a psychický vývoj. Všetky tieto výskumy potvrdzujú obrovský význam prostého ľudského dotyku na vývoj a správne fungovanie fyzického a duševného zdravia človeka.