Pár základných informácií
Nemali by ste sa kúpať v príliš studenej, ani v príliš teplej vode. Vstupujte do bazéna postupne a pomaly. Aby sa aj vaše budúce dieťatko v brušku cítilo príjemne. Po kúpaní by bolo najlepšie osprchovať sa v čistej vode a prezliecť si čisté a suché plavky.
Gynekologička MUDr. Denisa Marcišová kúpanie pre tehotné ženy odporúča tiež:
„Pohyb a cvičenie v tehotenstve má blahodarný vplyv na matku, a tým aj na plod. Nevidím žiaden dôvod, prečo by sa tehotná žena nemohla kúpať. Ako aj u netehotných (žien) a ľudí je potrebné vybrať si miesto s vodou, ktorá spĺňa hygienické normy a štandardy.“
Kde sa dá okúpať:
Bazény
Spoločné bazény nie sú pre tehuľky asi najlepšou voľbou. Odhliadnuc od toho, že by sa mali dezinfikovať a voda v nich by sa mala vymieňať často, pri množstve ľudí, ktorí sa vo vode vystriedajú, je riziko rôznych chorôb, infekcií a komplikácií veľké. Všeobecne platí – čím viac ľudí vo vode – tým väčšie problémy.
Sú však bazény, napr. v nemocniciach, ktoré sú určené špeciálne pre plávanie budúcich mamičiek. Voda v nich je kontrolovaná viac, je hygienicky nezávadná a pre tehotné ženy vhodná.
Jazerá, prírodné kúpaliská, vodné prírodné plochy, stojaté vody
Tu pozor na to, aby ste vedeli, čo daná voda obsahuje. (Rozbory a vhodnosť kúpania sa v jednotlivých vodných plochách na Slovensku nájdete vždy aktuálne na internete.) Mohli by ste sa nakaziť infekciou, ktorá môže mať fatálne následky pre plod. Baktérie a sinice spôsobujú rôzne zápaly, alergie, infekcie, problémy s trávením.
More
Je pre tehotné ženy asi najlepšie. Budúce mamičky najmä v druhom trimestri využívajú ešte poslednú možnosť pred kolotočom materských povinností ísť na letnú dovolenku a užiť si kúpanie v mori. Dbajte na to, aby ste neboli vo veľkých vlnách, aby vám do bruška nebúchali silné prúdy.
Domáci bazén
Výborne! Tu si kvalitu vody odkontrolujete sama a nemusíte plávať medzi preplneným davom. Môžete sa kúpať a zaplávať si, kedy chcete.
Termálne vody, kúpele
Sú pre tehotné úplne nevhodné. Hrozí riziko potratu z dôvodu vysokej teploty vody. Tehotné ženy, ktoré navštevujú termálne vody a kúpu sa v horúcej vode pravidelne, majú zvýšené (dokonca až dvojnásobne) riziko potratu oproti tehotným, ktoré sa v horúcej vode nekúpu.
„Neodporúča sa termálna voda, sauna, jakuzzi. V teplom prostredí hrozí dehydratácia, prehriatie organizmu a kolaps. Odporúča sa, aby teplota vody nepresiahla 32 °C,“ prízvukuje gynekologička MUDr. Denisa Marcišová.
Rovnako sú pre tehotné ženy absolútne nevhodné rôzne vodné atrakcie.
Rada na záver
Čo robiť, ak sme počas tehotenstva pri kúpaní už dostali zápal pošvy?
„Infekcia pošvy po kúpaní neznamená, že ste sa vo vode niečím nakazili, ide skôr o narušenie mikroflóry vo vagíne. Kto je náchylný na kolpitídy (zápaly pošvy, vaginitídy), tak počas tehotenstva sa stav zvykne zhoršiť. Vtedy je dôležité nebyť v mokrých plavkách, môžete použiť preventívne aj vaginálnu tabletu s laktobacilmi,“ radí MUDr. Marcišová.
Pokiaľ máte neobvyklý výtok (veľké množstvo, zmenená farba a konzistencia), vyhľadajte gynekológa, aby vám naordinoval vhodnú liečbu.