Choroba sa vyskytuje približne u 1 z 2000 tehotenstiev a príčiny jej vzniku nie sú známe, uvažuje sa okrem iného nad imunologickými faktormi.
Mola sa môže rozvinúť z malých neodstránených kúskov placenty po potrate alebo predchádzajúcom tehotenstve. Objavuje sa aj po mimomaternicových graviditách.
Hroznovitý útvar namiesto placenty
Choriové klky, výbežky vyvíjajúcej sa placenty, vytvárajú strapcovité útvary podobné hroznu. Takto sa môžu vyvíjať na časti trofoblastu, alebo po celom jeho obvode.
Na povrchu týchto útvarov sa vytvárajú ďalšie cystovité útvary a postupne vyplnia celú dutinu maternice. Vyvíjajúce sa embryo je vstrebané a zaniká aj plodová voda. U čiastočnej moly sa môže embryo vyvíjať aj naďalej.
Príznaky moly hydatidosy
Mola hydatidosa, niekedy nazývaná aj sneť hroznovitá, sa prejavuje krvácaním, zvýšeným krvným tlakom a veľké nebezpečenstvo predstavuje najmä pre možnosť vzniku tzv. choriokarcinómu.
- Krvácanie sa zvyčajne objavuje okolo 10. týždňa tehotenstva, niekedy v nej vidno aj drobné útvary, krvácanie sa môže prejaviť iba špinením, ale aj veľmi silným krvácaním sprevádzaným kŕčmi,
- maternica býva zväčšená a nezodpovedá týždňu tehotenstva,
- srdcová aktivita plodu sa nedá zachytiť, rovnako ani pohyby plodu,
- ťažké a nezastaviteľné zvracanie (hyperemesis gravidarum),
- hypertenzia – vysoký krvný tlak, rozvinie sa skôr, ako je v tehotenstve bežné, častejšie sa aj rozvinie preeklampsia pred 20. týždňom tehotenstva,
- cysty z moly sa môžu dostať do krvného obehu, môžu sa prejaviť príznaky pľúcnej embólie,
- tzv. snehový efekt na ultrazvukovom vyšetrení, spôsobuje ho tekutina v cystičkách,
- nezvyčajne vysoká hladina hCG (hormón produkovaný v tehotenstve).
Toto ochorenie často sprevádzajú chromozomálne abnormality plodu a objavuje sa najmä na začiatku alebo konci reprodukčného života ženy. Častejší výskyt je aj u žien, ktoré už raz molu prekonali.
Nebezpečné komplikácie
Mola hydatidosa sa lieči kyretážou a dôsledným sledovaním hCG v krvi ženy, až počas jedného roka. Jeho vysoká hladina môže znamenať, že mola hydatidosa nebola odstránená úplne, alebo sa rozvinul choriokarcinóm.
Takýto stav zvyčajne sprevádzajú aj príznaky kašľania, zhoršeného dýchania, vykašliavania krvi a zvracania. Vtedy sa zvyčajne nasadzuje cytostatická liečba.
Približne 80 % prípadov tohto ochorenia nemá, našťastie, agresívny priebeh.