Riziká pre matku
Veľmi rizikovou je tehotenská cukrovka, ktorá môže byť dôvodom pre pôrod sekciou, i ďalším rozvinutím diabetu matky, ale aj dieťaťa v budúcnosti.
Obezita v tehotenstve sa často spája so spánkovým apnoe – zastavením dýchania počas spánku na kratšie či dlhšie intervaly.
Pri ňom dochádza k poklesu okysličenia krvi. Pri dlhších zástavách dychu tento pokles odkysličenia krvi dramaticky klesá a dochádza k poškodzovaniu nervových spojení aj buniek najmä v periférnych častiach mozgu.
Zároveň sa zvyšuje krvný tlak, čo predstavuje veľké riziko pre vznik preeklampsie a eklampsie a rôznych srdcovocievnych ochorení. Tie však predstavujú riziko aj bez spánkového apnoe.
Samotná obezita a s ňou spojený vysoký krvný tlak sú rizikovým faktorom pre obe závažné systémové ochorenia, ktoré môžu viesť až k zlyhaniu obličiek a pečene. Zároveň to znamená aj predčasný pôrod.
Nadváha tehotnej ženy predstavuje aj riziko v podobe infekcií močového ústrojenstva a popôrodných infekcií – pri vaginálnom pôrode, aj pri pôrode sekciou.
Riziká pre dieťa
Zvýšené riziko u tehotných žien predstavuje obezita aj pri spontánnych potratoch na začiatku tehotenstva a vyššie je aj pri vrodených vývojových chybách – najmä srdcové defekty a defekty neurálnej rúry.
Zároveň môže byť náročnejšie u obéznych žien sledovať vývoj plodu, napríklad ozvy srdca prostredníctvom ultrazvukového vyšetrenia.
Obézne ženy sú rizikovejšie aj z hľadiska predčasných pôrodov, či naopak, prenášania alebo pôrodu mŕtveho dieťaťa. V druhom prípade platí, že čím má tehotná žena vyššie BMI (body mass index, index telesnej hmotnosti), tým je riziko vyššie.
Veľká hmotnosť môže byť dôvodom makrosomie – nadmernej veľkosti plodu, čo môže spôsobiť komplikácie pri pôrode.
Stáva sa, že takéto veľké deti sa ramienkom zaseknú v pôrodných cestách. Makrosomia je aj dôvodom na pôrod cisárskym rezom a predstavuje riziko obezity v budúcom živote detí.
Koľko môže pribrať obézna tehotná žena?
Samozrejme, aj obézna žena môže donosiť a porodiť zdravé dieťa. Dôležité je nezanedbať riziká a vyvarovať sa ďalšieho prudkého nárastu váhy.
Ak čaká jedno dieťa, odporúča sa pribrať približne 5 – 9 kg, ak čaká dvojičky alebo viac detí, odporúčaná váha sa pohybuje v intervale 11 – 19 kg.
Odborníci sa však zhodujú, že dôležitejšie ako sústrediť na schudnutie alebo prílišné sledovanie váhy, je ustrážiť si príliš veľké hmotnostné prírastky.
Pomôcť môže zdravé stravovanie, dostatok pohybu a vyhýbanie sa ďalším rizikám, ako je fajčenie či pitie alkoholu.