Niekedy sa žena v tehotenstve cíti príťažlivejšie, no mnohé fyzické zmeny jej, naopak, nedodávajú na kráse. Opuchnuté členky, oťažené nohy, kŕčové žily a ďalšie nepríjemnosti nemusia postihnúť každú a po pôrode sa zväčša úplne vytratia.
1. Linea nigra
Je typická pre ženy s tmavšou pokožkou. Je to tmavá línia, ktorá prebieha od lonovej kosti smerom k pupku. U niektorých žien je veľmi výrazná.
2. „Tehotenská maska“
Chloazma alebo „tehotenská maska“ je stmavnutá pokožka na lícach, nose a okolo očí. U žien s tmavou pokožkou býva svetlejšia a, naopak, u žien s bledou pokožkou zas tmavá. Chloazma vzniká vplyvom hormónov na pigmentové bunky pokožky. Zmeny sú zreteľnejšie, ak je pokožka vystavená slnku.
3. Strie
Pod vplyvom rýchleho rozpínania pokožky, ale aj pre hormonálne zmeny, kolagénové vlákna v pokožke praskajú. Na bruchu, prsníkoch a stehnách sa objavujú ružovočervené prúžky, ktoré sa menia po pôrode na biele. Dôvodom ich výskytu môže byť genetika, ale najčastejšie je to extrémne pribratie. Na trhu je viacero prípravkov na strie, no neexistuje špeciálny spôsob, ako sa dá predchádzať ich vytvoreniu.
4. Plné prsníky
Najokatejšou zmenou okrem vystupujúceho bruška je zmena v objeme pŕs. Hoci mnohé tehuľky už v prvých týždňoch pociťujú zmeny na prsníkoch, okolo 4. mesiaca bradavky a dvorce viditeľne stmavnú. Zmeny sú spôsobené vysokými hladinami progesterónu a estrogénu, ktoré sa tvoria v ženskom tele počas obdobia gravidity. Tieto hormóny spôsobia, že systém mliekovodov v prsníkoch rastie a rozvetvuje sa. Je to príprava na produkciu mlieka. Aj cievy v prsníkoch sú výraznejšie s pokročilejším štádiom tehotenstva. Niektorým ženám z bradaviek vyteká občas kolostrum. Pre ženy, ktoré mali bujné poprsie už pred otehotnením, sú „naliate“ prsníky v tehotenstve skôr príťažou ako benefitom. Trpí najmä chrbtica.
5. Priberanie
Pri každej návšteve tehotnú ženu počas prehliadok u gynekológa odvážia a údaje zapíšu. Nadváha môže spôsobiť vysoký krvný tlak alebo tehotenskú cukrovku. Veľký prírastok hmotnosti zaťažuje aj chrbticu a kĺby. Priemerný prírastok hmotnosti je 9 – 13 kg za celé obdobie gravidity. Najdôležitejšie však je, aby sa tehuľka nestresovala kvôli kilám navyše. Akonáhle sa začne krútiť okolo bábätka, aj hmotnosť bude postupne klesať smerom k pôvodnej váhe rodičky.