Nielen mýty vám môžu do života priniesť pre dieťatko mladšieho súrodenca skôr, ako ste to plánovali. Ako teda predísť neželanému tehotenstvu a zároveň sa chrániť bezpečne, bez ohrozenia bábätka?
Dojčenie ako prirodzená antikoncepcia?
Ako sme už spomínali, túto dobre mienenú babskú radu treba brať s rezervou. Dojčenie skutočne ovuláciu potláča, ale len za istých podmienok. Hormón prolaktín, ktorý je vylučovaný a súvisí s dojčením a produkciou hormónov, zmierňuje produkciu hormónov, ktoré pomáhajú k dozrievaniu vajíčok. Plodnosť je tak počas dojčenia obmedzená. Úplná ochrana pred počatím je ale zabezpečená len v prípade, že sú dodržané všetky tieto podmienky:
- dieťatko je dojčené podľa jeho vlastnej potreby, nie podľa hodín, ktoré určuje matka,
- dojčenie je jediným zdrojom potravy, dieťatko sa neprikrmuje ničím iným,
- od pôrodu neubehlo viac ako 6 mesiacov,
- nepoužívate fľašu ani cumlík na upokojenie dieťaťa,
- dojčíte aj v noci, jednoducho vždy, keď si dieťatko prsník vypýta.
Môžem otehotnieť, keď nemenštruujem?
Prvá menštruácia sa objaví, keď sa hormonálne zmeny v tele znovu zvrtnú do normálu. Telo je vyčerpané a pri nadmernej únave môže prvá menštruácia prísť už po šestonedelí. Ak ste sa doteraz pred otehotnením nijako nechránili, teraz je najvyšší čas.
Otehotnieť ale môžete aj pred prvou menštruáciou. Prečo? Pretože vajíčko sa uvoľňuje prvé, nastáva ovulácia a v prípade, že vajíčko nebolo spermiou oplodnené, uvoľní sa a nastane menštruácia.
Myslite na to, že aj keď môžete zažiť iba menšie špinenie alebo len veľmi slabé krvácanie, mali by ste to brať ako fakt, že sa začína normálny cyklus. Ak stále kojíte, poraďte sa s lekárom o vhodnej antikoncepcii, alebo sa vráťte k pôvodnej ochrane, ktorú ste používali. Každý pár má vlastné preferencie. Ak ste používali mechanickú ochranu, napríklad kondóm alebo pesar, návrat bude jednoduchý. Ak chcete naďalej používať hormonálnu antikoncepciu, poraďte sa so svojím lekárom. Aj dojčiace ženy môžu používať hormonálnu antikoncepciu, ktorá je špeciálne pre nich určená.
Menštruácia príde skôr, ak nedojčíte vôbec alebo používate vo väčšej miere umelú výživu. Aj používanie cumlíka môže predlžovať intervaly medzi dojčením. Čím menej dojčíte, tým skôr sa menštruácia vráti.