Zmien na vašej pokožke však môže byť viac, nenechajte sa prekvapiť a pripravte sa na ne vopred.
Suchá pokožka
Ako všetky zmeny v tele novopečenej matky, súvisí aj vysychanie pleti a pokožky celého tela s hormonálnymi zmenami spojenými s tehotenstvom, pôrodom, popôrodnými zmenami aj dojčením.
Hormóny ovplyvňujú hladinu lipidov (tukov) v pokožke, ktorá sa ich pôsobením môže znížiť a prejaví sa to suchými či začervenanými miestami najmä v oblasti tváre.
Po pôrode býva pokožka dehydrovaná, takže čím skôr sa opäť hydratuje, tým skôr sa dostane do pôvodnej kondície. Pomôže aj používanie šetrných prípravkov na pleť a hydratačný krém by mal byť samozrejmosťou.
Na veľmi suché miesta použite aj hydratačnú pleťovú vodu a pleťové mlieko s obsahom bambuckého masla, ktoré má vysoký obsah prírodných tukov.
Akné
Vysoká hladinu progesterónu a popôrodné výkyvy estrogénu veľmi ľahko spôsobia zvýšenie produkcie kožného mazu a upchávanie pórov.
Typickými prejavmi popôrodného akné sú nepríjemné červené vyrážky v oblasti lymfatických ciest na krku a v spodnej časti tváre smerom k sánkam.
Zvyčajne sa po niekoľkých mesiacoch akné vytratí, no niekedy má bolestivý charakter hlbokých cystických vyrážok.
Keď nepomáhajú klasické prípravky na akné, je vhodné nasadiť prípravky na lekársky predpis, ktoré sú schopné zlikvidovať baktérie produkujúce akné. V prípade, že dojčíte, nezabudnite to spomenúť kožnému lekárovi.
Hyperpigmentácia
Pôsobenie UV žiarenia ale aj genetika a hormóny spôsobujú tmavnutie niektorých miest na svetlejšej pleti a, naopak, svetlé časti či fľaky na tmavšej pleti. Pigmentové fľaky a škvrny sa môžu objaviť už v tehotenstve, zvyčajne v oblasti očí, čela a niekedy aj okolo úst.
Pigmentové škvrny môžu vymiznúť aj samy, ale vyblednuté miesta na pokožke už zvyčajne nikdy úplne nezmiznú.
Nezabúdajte preto na primeranú ochranu proti slnečným lúčom aspoň s UV faktorom 30. Chráňte si tvár šiltom alebo klobúkom, poraďte sa aj pri používaní kozmetických prípravkov určených na odstránenie hyperpigmentácie.
Rozšírené žilky
Súvisia so zmenou objemu a cirkulácie krvi počas tehotenstva. Objavujú sa okolo nosa a na ňom, ale môžu byť prakticky kdekoľvek na tvári a krku. Väčšinou sa vytratia do pol roka po pôrode, ale niekedy pretrvávajú aj dlhšie.
Môžete vyskúšať použiť na ich ošetrenie extrakt z maliníka, ktorý obsahuje prírodne bioflavonoidy na posilnenie ciev. Zvnútra pomôžu potraviny s vysokým obsahom rutínu, najmä pohánka. Nezabudnite ani na dostatok vitamínu C.