V treťom trimestri sa celé telo pripravuje na pôrod a všetky premeny, ktoré prídu. Pripravujú sa na to i svaly maternice. Ide o nepravé kontrakcie, sťahy. Nazývajú sa podľa lekára Braxtona Hicksa, ktorý ich označil ako prvý.
Braxton-Hicksové kontrakcie
Ide o nepravé kontrakcie, ktoré sa nazývajú aj „poslíčkovia“. Sú to „cvičné“ kontrakcie, ktorými sa maternica pripravuje na pôrod. Jej svaly sa naťahujú, tvrdnú a zmäkčujú. Pomáhajú usadeniu hlavičky dieťaťa do panvy a starajú sa o stenčenie a zmäkčenie krčka maternice.
Zvyčajne nie sú natoľko silné a pravidelné ako skutočné pôrodné kontrakcie, aj keď je to niekedy ťažké rozoznať.
Žena, ktorá nevie, čo má očakávať a ako vyzerajú skutočné kontrakcie, sa niekedy zľakne a myslí si, že ide o pôrod.
Pravé kontrakcie:
– Skutočné kontrakcie sú bolestivejšie a stále silnejšie, podobajú sa tým menštruačným a bolesť vystreľuje až do krížov, niekedy i do stehien.
– Pri skutočných kontrakciách ide o pravidelné sťahy, ktoré sa postupom času skracujú.
– Pravé kontrakcie prichádzajú u každej ženy individuálne, ale zvyčajne v intervale 5 až 20 minút po zhruba 30 až 60 sekúnd. Ich intenzita sa k pôrodu zvyšuje na interval okolo 2 minút a trvajú dlhšie, aj 90 sekúnd.
– Pravé kontrakcie môže sprevádzať i odtok plodovej vody, slabšie krvácanie a hlienový výtok (uvoľnenie hlienovej zátky), vyššia teplota alebo bolesti hlavy.
– Pri skutočných kontrakciách vám nepomôže zmena polohy, teplá sprcha, pohyb, čo pri nepravých obyčajne prospeje.
– Ak sa vám ťažšie dýcha, ste v tvári červená, kontrakcie prichádzajú naozaj pravidelne a sú bolestivejšie, choďte do nemocnice.
Nepravé kontrakcie:
– Tieto kontrakcie nám oznamujú, že pôrod sa naozaj blíži. Jedným z hlavných rozdielov oproti skutočným pôrodným kontrakciám je, že medzi tými pravými je stále kratší čas a sú intenzívnejšie a pravidelné.
– Nepravé kontrakcie nie sú zvyčajne bolestivé, aj keď môžu byť pre ženu nepríjemné, a ak aj menšiu bolesť cítite, nestupňuje sa.
– Nepravé kontrakcie sú občasné a nie sú pravidelné. Niekedy po teplej sprche alebo po kúpeli nepravé kontrakcie skončia. Prípadne stačí zmeniť polohu alebo pohyb – a nepravé kontrakcie ustanú (skutočné kontrakcie nie).
– Často sa nepravé kontrakcie spájajú s tvrdnutím bruška. Objavujú sa najviac 3 – 4-krát za hodinu. Pokiaľ sú častejšie, informujte o tom vášho lekára. Môže ísť naozaj o začiatok pôrodu alebo o sťahovanie krčka maternice a prípravu na pôrod.
– Odporúča sa dodržiavať pitný režim a opatrne aj pri pohlavnom styku, ktorý ich tiež môže vyvolať. Rovnako sa snažte vyvarovať napätia, námahy a stresových situácií.
– Ak sú vám tieto kontrakcie nepríjemné – oddýchnite si na chvíľu, ľahnite si, vyložte si nohy vyššie a relaxujte. Nepravé kontrakcie i tvrdnutie bruška by mali ustúpiť.