1. doba pôrodná
Tvoria ju dve fázy – otváracia fáza a prechodná fáza. Celá prvá doba pôrodná trvá u prvorodičiek priemerne 6 – 7 hodín, u viacrodičiek približne 3 – 4 hodiny.
V otváracej fáze sa kontrakcie pravidelne opakujú v intervaloch kratších ako 7 minút. Zabezpečujú rozširovanie hrdla maternice tak, aby ním mohla prejsť hlavička aj celé telíčko bábätka.
Táto fáza sa vyznačuje typickou bolesťou, ktorá môže siahať až na chrbát, slabiny a stehná. Neraz je táto fáza sprevádzaná aj fyzickou nevoľnosťou – môže vás prehnať, prípadne vám môže byť ťažko od žalúdka. Celý organizmus sa pripravuje na vypudenie dieťatka.
Postupne sa hrdlo (krčok) maternice rozšíri až na 10 – 12 cm, čomu pomáha aj hlavička dieťatka, ktorá čoraz viac nalieha na hrdlo, ktoré postupne zaniká a vytvorí pôrodný kanál.
K zániku hrdla maternice dochádza práve v prechodnej fáze, telo ženy je v tejto chvíli pripravené na pôrod. Kontrakcie sú už veľmi silné a bolestivé v dôsledku otáčania a vnárania hlavičky dieťatka do pôrodných ciest.
Napriek svojmu pomenovaniu ide o veľmi náročnú fázu pôrodu, keď je bolesť naozaj veľmi silná a dieťatko v každej chvíli vyjde z pôrodných ciest. V tejto fáze sa už nepodávajú prostriedky tíšiace bolesť, keďže by už nestihli pôsobiť.
2. doba pôrodná
Tvorí ju jediná fáza – vypudzovacia. Začína sa vo chvíli, keď hrdlo maternice zanikne a vytvorí sa pôrodný kanál. Žena môže pocítiť úľavu, od tejto chvíle môže totiž pomáhať vypudiť dieťatko von – aktívne tlačiť.
Zvyčajne sa to prejaví prílevom nových síl, žena cíti, že ide do finále a dieťatko bude o chvíľu na svete. Tlačiť je potrebné do konečníka a netreba zabúdať aj na správne dýchanie. Potrebuje sa zhlboka nadýchnuť, zadržať dych a zatlačiť.
Naopak, počas kontrakcií by žena mala dýchať plytko a rýchlo, oddychovať zase medzi jednotlivými sťahmi maternice. Na uľahčenie dýchania sú najvhodnejšie vzpriamené pozície, na rozdiel od polohy v ľahu, do ktorej sú v mnohých pôrodniciach ženy stále tlačené.
3. doba pôrodná
Tretiu pôrodnú dobu tvorí fáza pôrodu placenty, je to teda už chvíľa, keď je dieťatko narodené. Žena pociťuje obrovskú úľavu a neopísateľný pocit radosti a šťastia. V jej tele prebiehajú komplikované hormonálne procesy. Pupočná šnúra je buď prestrihnutá priamo po pôrode, alebo sa necháva dotepať prirodzeným tempom a následne sa odstrihne.
V týchto chvíľach by dieťatko malo byť žene prakticky okamžite priložené na brucho (umývanie, meranie a váženie zvyčajne môžu počkať). Dieťatko sa reflexívne plazí po bruchu k prsníku a prvé prisatie pomáha vypudiť placentu z tela ženy.
Popôrodný bonding, ako sa tomuto procesu hovorí, je mimoriadne dôležitý nielen z fyziologického, ale aj psychologického hľadiska. Pomáha budovať vzťah medzi dieťatkom a matkou, ktorá aj vďaka nemu získava veľmi dôležité materské kompetencie.
Pôrod placenty, rovnako pôrod dieťaťa, môže mať rôznu dĺžku. Veľa závisí aj od samotného pôrodu dieťaťa, akým spôsobom prebehol a či pôrodník počká na jej prirodzené vypudenie, alebo ho urýchlia.
Prečítajte si aj: Pôrodná asistentka radí: „Investícia do psychofyzickej prípravy sa oplatí"