Treba zrušiť výkyvy
Posolstvo prírody je jasné: zmenu času treba zrušiť. Členské štáty by v súlade so zásadami subsidiarity mali samy rozhodovať o tom, či sa ich občania budú riadiť letným alebo zimným časom. Je to len vec dohody. Nie všetci však znášajú zmenu zimného času na letný rovnako.
Nastávajúce mamičky sú oveľa citlivejšie na podobné zmeny v životospráve ako ostatní. Lekári sa prekvapujúco zhodli v jednom: Pre tehotné ženy nie je až také podstatné, či bude letný, alebo zimný čas. Dôležité je, že sa jeho striedanie definitívne zruší. Výkyvy v dennom rozvrhu sú totiž najmä pre meteosenzitívnych a hypersenzitívnych ľudí veľmi zaťažujúce.
Trpia svetloplachí a „nespavci“
Najviac trpí týmto striedaním času asi 20 percent populácie. Patria sem deti, ženy, workoholici a seniori. Títo senzibilní ľudia sú potom náchylnejší aj na jednotlivé ochorenia. Isteže, mozog je prispôsobený na to, aby si zvykol na zmeny.
Nedá sa preto povedať, že by to malo na ľudí nejaký dlhodobý negatívny dopad. Samozrejme, výraznejšie môže umelá zmena času pôsobiť na ľudí, ktorých počas spánku vyrušuje svetlo, lebo aj cez deň sú svetloplachí, alebo na ľudí, ktorí trpia nespavosťou.
Treba však dodať, že zmena času nepatrí medzi primárne príčiny zdravotných problémov. Nedá sa globálne zhodnotiť, ktorý čas je pre ľudský organizmus prirodzenejší, vždy ide o jednotlivca.
Nie ste v tom samy
Tak čo s tým, milé budúce mamičky? Ak nie ste rizikovo tehotné, musíte chodiť do zamestnania až do termínu šesť týždňov pred pôrodom. Nech vás uteší myšlienka, že v tom nie ste samy. Mnohé tehotné ženy si museli zvyknúť dávno pred vami.
K zavedeniu letného a zimného času, ktoré nebolo v histórii prvé, prispela v októbri 1973 izraelsko-arabská vojna, ktorá viedla k prudkému vzrastu cien ropy a k hospodárskej recesii. Aby sa šetrilo energiou, zaviedla Európa zmenu času: najskôr Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia, a tak ďalej. Proti zavádzaniu zmeny času sa vtedy v niektorých krajinách, najmä v Nemecku a Rakúsku, ozvali zamestnanecké zväzy.
Upozorňovali na nepríjemnosti spojené so skorým vstávaním, napríklad pre vidiecke deti a tiež pre tehotné ženy. Zdôrazňovali to nielen všeobecní lekári, ale aj psychiatri a pediatri. Striedanie času však zostalo. A tak iba jediná rada: Snažte sa s tým vyrovnať čo najzdravším životným štýlom, dostatkom spánku, cez deň slnkom, pobytom v prírode a duševnou hygienou. Vaše bábätko to pocíti.