Vždy konzultujte s lekárom
Od začiatku tehotenstva kýchate, kašlete a slzia vám oči, hoci predtým sa vám o alergii ani nesnívalo. Jednou z dobrých rád je čo najviac eliminovať stres, lebo ten môže príznaky alergie zhoršiť.
Ak je vzduch plný peľu, radšej zostaňte doma a neotvárajte okná. Je veľmi individuálne, ako sa bude alergia na peľ a na trávy rozvíjať počas tehotenstva. U mnohých žien sa pod vplyvom hormonálnych zmien alergia zlepší, u niektorých predtým úplne zdravých žien sa znenazdania objaví.
Existujú lieky, ktoré môžete užívať aj v priebehu tehotenstva. Dávkovanie však musí byť vždy konzultované s lekárom.
Úplný zákaz návykových látok
Rozumnejšia, než množstvo tabletiek a krémov, je prevencia pred alergiami. Ak sme navyše tehotné, môžeme s ňou začať omnoho skôr, než sa naše bábo narodí. Správnou výživou a rozumnými hygienickými návykmi pozitívne ovplyvníme imunitný systém nášho potomka, kým je ešte v brušku. Pre budúce matky by mal preto platiť úplný zákaz alkoholu, cigariet a iných návykových látok.
Podľa Bielej knihy alergií, ktorú vydala Svetová alergiologická organizácia, až pol miliardy ľudí na svete – z toho najväčšiu časť tvoria deti – trpí alergiou na potraviny. Keďže až 70 % imunitného systému sídli v tráviacom trakte, všetko, čo jeme, ovplyvňuje našu imunitu, a to pred i po pôrode.
Rozhodne najlepším spôsobom prevencie alergií je dojčenie. Od 5. mesiaca by malo dojča ochutnať tzv. príkrmy: ovocnú či zeleninovú kašu a ďalšie potraviny, aby si imunitný systém postupne zvykal na zmenu.
Doprajme si trochu špiny
Nárast výskytu alergií nemá jednoznačné vedecké vysvetlenie, avšak tzv. sedliacky rozum nám napovie, že platí priama úmera medzi čoraz znečistenejším ovzduším, pôdou a vodou, chemicky ošetrenými potravinami, ktoré jeme, a prehnanou hygienou tela.
Ak doma žijeme vo veľmi čistom prostredí a navyše sa ako potiace sa tehotné denne niekoľkokrát umývame či sprchujeme, znižujeme kontakt nášho imunitného systému s prirodzenou mikroflórou.
Tým sa naša imunita nedostatočne stimuluje a ak sa potom stretneme s bežnými mikroorganizmami, je zle. Najmä v ranom štádiu tehotenstva sa aj plod prehnane bráni, dochádza k vrodeným alergiám či autoimunitným ochoreniam.
Doprajme si preto „trocha špiny“ a doprajme ju neskôr aj narodenému dieťatku.