Vo sfére ultrazvuku sú najnovším pokrokom 3D a 4D ultrazvuky.
Technológia sa zo dňa na deň vyvíja, je dokonalejšia a často je veľkým prínosom pre lekárov a ich presnejšie určenie genetických porúch dieťatka.
3D a 4D ultrazvuk si mamičky dávajú urobiť skôr na pamiatku a na to, aby si pekné obrázky alebo video s dieťatkom v brušku mohli odložiť na nosiči a ukázať ho rodine.
Ktorý si vybrať? 2D, 3D, 4D – aký je medzi nimi rozdiel?
2D prenatálny ultrazvuk je bežný ultrazvuk, ktorý vám robí váš gynekológ alebo odborný lekár. Zisťujeme ním všetky základné údaje a parametre o plode. Je to ploché zobrazenie alebo obrázky.
3D ultrazvuk je podľa názvu trojrozmerný, plastickejší formát zobrazenia.
4D ultrazvuk je podobný 3D, avšak v reálnom, skutočnom čase. To znamená, že okrem trojrozmerného zobrazenia vidíte vizualizáciu v čase, vidíte, ako sa bábätko pohybuje.
Plastické zobrazenie plodu ešte v brušku je úžasným výdobytkom našej doby a pre rodičov znamená istú komunikáciu a citové puto s dieťatkom už pred pôrodom. Máme možnosť sledovať pohyby dieťatka, jeho výzor, tvár.
Sledovanie bábätka rodičov upokojí a zmierni strach o to, aby všetko dopadlo dobre.
Ak si chcete urobiť 3D alebo 4D ultrazvuk na pamiatku, odporúča sa čas po 18. týždni, no tvár uvidíte lepšie po 25. týždni tehotenstva.
Bezpečnosť ultrazvuku
Množstvo ultrazvukových vyšetrení závisí od matky dieťatka. Okrem troch odporúčaných a zdravotnými poisťovňami hradených USG vyšetrení sa môžete objednať aj inokedy. Aj s počtom ultrazvukov to však netreba preháňať.
Pri ultrazvukovom vyšetrení ide o zvukové vlny, vyvolané malou sondou, ktoré prechádzajú cez brušnú stenu, cez stenu maternice a odrážajú sa od bábätka. Tieto vlny, ktoré ľudské ucho nepočuje, sa spracujú v počítači ako obraz dieťatka. Nevyvíja sa pri ňom žiadne žiarenie. Je preto pre mamičku i dieťa bezpečné. Moderné prístroje sa navrhujú tak, aby bolo pri zobrazovaní bábätka potrebnej čo najmenej akustickej energie.
Pre dieťatko to môže byť istým vyrušením a nepríjemným pocitom, keďže prostredníctvom bruška vníma všetko, čo cez neho prechádza. Ultrazvukovými vlnami sa plod aj ohrieva, čo mu môže pri častých frekvenciách v istom zmysle škodiť. Prípadne by bolo namieste, aby sa tieto vyšetrenia nerobili príliš dlho.
Výhody ultrazvuku
Ultrazvukové vyšetrenia sa v medicíne používajú od 60. rokov 20. storočia. Majú mnohé výhody, vďaka ktorým sa vieme uistiť o tom, že bábätko je v poriadku. Vieme diagnostikovať a určiť niektoré ochorenia už v prenatálnom štádiu. Niektoré z nich vieme v tomto období i liečiť ešte v maternici, alebo ich načasovať čoskoro po pôrode. Pre lekárov i budúce mamičky je to spôsob, ako kontrolovať a sledovať správny vývoj bábätka už od začiatku.