Pohyb bábätka v brušku je jedna z ciest, ako s ním komunikovať ešte pred narodením a pomáhať mu pri jeho vývoji.
Prvorodičky cítia prvé pohyby bábätka okolo 20. týždňa tehotenstva. Mamičky, ktoré už rodili, dokážu spozorovať pohyb dieťatka už v 15. týždni, alebo aj troška skôr.
Krásne začiatky
Prvé pohyby dieťatka patria pre mamičky k tým najkrajším. Od tej chvíle už budete spolu komunikovať neustále. Odpovedajte na jemné šteklenie a vlnenie bruška pohladením a tešte sa z toho, ako rastie a ako vás bude kopať stále viac.
Časová os pohybov dieťatka v maternici
Krátky návod približného času a pohybov dieťatka:
– 12. týždeň – Bábätko sa začína hýbať, ale vy to ešte nebudete cítiť, pretože je ešte veľmi malé.
– 16. týždeň – Niektoré tehotné ženy môžu pociťovať jemné pohyby, známe ako motýlie krídla. Tieto pocity môžu znamenať pohyby plynov ale aj pohyby dieťatka.
– 20. týždeň – Dieťatko sa vyvíja a rastie, od tohto času môžete začať pociťovať reálne jeho prvé pohyby.
– 24. týždeň – Pohyby dieťatka sú viac ustálené. Môžete tiež cítiť začiatky malých šklbnutí, keď bábätko čká.
– 28. týždeň – Dieťatko sa teraz hýbe častejšie. Niektoré kopnutia, pohyby a pichnutia vám takmer „zoberú dych“.
– 36. týždeň – Vaša maternica je pre dieťatko malá, tým ako rastie, jeho pohyby sa trocha spomalia.
Čkanie bábätka
Mnoho mamičiek vníma energické, trhavé pohyby bábätka v brušku. Ide zväčša o čkanie, ktoré sa prejavuje najviac v posledných šiestich týždňoch pred pôrodom. Tak sa mu vyvíjajú a precvičujú svaly a nervy bránice. Rozvíja si reflexy (trénuje si sací reflex, prehĺta plodovú vodu). Je to pravidelné nadskakovanie bruška aj niekoľkokrát za deň. Je to prirodzené, nemusíte sa znepokojovať.
Trhanie, kopanie, ťahanie, pichanie, tlak
Hrča na bruchu – aj tak sa vedia otočiť malé bábätka v brušku. Časom mamička už vie, ako sa jej dieťatko prevaľuje, že vystrčilo zadoček, kope nohami, rukami, naťahuje sa, otáča sa. S tým, ako bábätko rastie, spoznáte, aké podnety ho povzbudia k pohybom.
Keď sa napríklad mama naje alebo si dá niečo sladké – dieťa je aktívnejšie. Pohyby bábätka závisia aj od hladiny cukru v krvi.
Zaujímavé je, že aktivita pohybov je najintenzívnejšia medzi 9. hodinou večer až 1. hodinou po polnoci, teda v čase, keď mama chce zvyčajne spať.
V treťom trimestri sa dieťatko hýbe aj 30-krát za hodinu.
Na čo si dať pozor
Málo pohybov dieťatka môže znamenať, že práve spí.
Menej pohybov môžete cítiť aj po 32. týždni. Je to spôsobené tým, že bábätko je väčšie a má v maternici menej miesta.
Všímajte si, či pohyby bábätka nie sú až príliš spomalené, alebo ich frekvencia nezapadá do normálu, na ktorý ste zvyknutá.
Keď sa vaše dieťatko začne hýbať pravidelne, mali by ste cítiť najmenej 10 pohybov v priebehu dvoch hodín. Ak sa jeho pohyby značne spomalia – je čas navštíviť gynekológa.