Prvorodičky chcú plán aj na pôrod
Sú pochopiteľne vyľakané, pretože nedokážu predpokladať, čo bude a ako to bude. Plán pôrodu berú ako samozrejmosť, vyžadujú ho od nemocnice ako súčasť všetkých pomocných praktík, ktoré zariadenie poskytuje. Hlavne, ak sa porovnávajú s nejakými seriálovými hrdinkami. Ako chcú napríklad zvládať bolesti, či na lopte, vo vani, v sprche, informácie o analgézii, muzikoterapii a podobne.
„Predpokladať však, koľko bude trvať otvorenie a koľko času zaberie samotný pôrod, je náročné,“ opisuje svoje skúsenosti pôrodná asistentka Majka. Má iba 24 rokov, ale túto prácu si zvolila dobrovoľne. Pri každej rodičke sa snaží vžiť do jej pocitov, aby jej dokázala čo najlepšie pomôcť.
Ženy najviac riešia bolesť a strach
Sprevádzať ich pri pôrode preto môže ktokoľvek koho si dobrovoľne vyberú, hoci aj učiteľka jogy. Majú na to právo. Berie sa to ako sprevádzajúca osoba a ak sa nemieša do starostlivosti pri pôrode, tak je všetko ok.
Rodičky – "demolatérky
„Vytrhávajú si hadičky, demolujú všetko okolo seba. Takto dokonale vystrašia všetky rodičky, čo čakajú na pôrod a, samozrejme, potom sa pýtajú, či je to fakt také strašné.“
Majka si dokonca spomína aj na rodičky, ktoré na pôrod úplne zabudnú. Akoby dostali amnéziu a na nič si nevedeli spomenúť.
Práca v zdravotníctve Majku napĺňa, aj keď priznáva, že sa bojí syndrómu vyhorenia.
„Najradšej mám, keď sú ženy spokojné. Keď vidíš, že niečo robíš, má to odozvu a ľudia si to vážia. Skrátka ti to vracajú späť.“ Poďakovanie a počúvanie je to, čo z jej pohľadu chýba.
Je to taký začarovaný kruh, v ktorom sa ocitajú ako pacientka, tak aj sestrička alebo pôrodná asistentka. Prekvapiť môže čokoľvek, ale pokiaľ spolupracujete s personálom a on spolupracuje s vami, tak vytvoríte tím, ktorý spolu zvládne všetko.