Odpoveď je áno. Na tento účel sú určené špeciálne bandáže či šatkovanie. Využívajú sa najmä u „tehuliek“, ktoré vedú aktívny život a ich práca je spojená s dlhým pobytom na nohách, ako prevencia preťaženia driekovej oblasti. Podpora bruška je, naopak, potrebná, pokiaľ už chrbát bolí, pri osteochondróze chrbtice, kŕčových žilách alebo pri bolesti nôh a viacpočetnom tehotenstve, či nadmerne veľkom plode. Je nevyhnutnosťou, pokiaľ má žena oslabené brušné svaly. Lekár často bandáže predpisuje u tehotenstiev s hrozbou potratu, predčasného pôrodu, pôrodníckych patológií. Metóda je vhodná pre zabezpečenie správnej polohy plodu. Šatkovanie a bandáž sa často využívajú i po pôrode, ako popôrodná stabilizácia panvového dna a pre podporu maternice pri jej zmenšovaní sa.
Pokiaľ budúca mamička žiadne z týchto indikácií nepociťuje, nosenie šatky/bandáže nie je potrebné. Za normálnych okolností by brušné svalstvo malo túto záťaž pri tehotenstve zvládnuť samo. Pretože nosenie šatky pomáha, ale zároveň uľahčuje prácu brušným svalom, ktoré môžu zlenivieť a po pôrode bude pre ne ťažšie vrátiť sa do normálu. Stále je však možné využiť šatkovanie vo vyšších štádiách tehotenstva, ako krátkodobú úľavu. Pri krátkodobom nosení, napríklad počas upratovania, dlhšej chôdzi chrbticu chránime a nie je možné, aby svalstvo bruška za takto krátky čas zlenivelo.
Aký je rozdiel medzi bandážou a šatkou?
Účelom bandáží či šatiek je podporovať tehotné bruško bez toho, aby tlačilo dieťa. Nosenie pomáha podporovať chrbát a bruško, odstraňuje bolesti chrbta, zmierňuje zbytočný stres na chrbtici, znižuje pocit únavy v nohách, najmä ak žena veľa chodí, alebo stojí. Bandáž či šatkovanie je tiež užitočnou súčasťou boja proti striám na koži brucha.
Poznáme 3 druhy bandáže – prenatálna (nosí sa pred pôrodom), postnatálna (nosí sa po pôrode), univerzálna (vďaka špeciálnemu dizajnu je možné ju nosiť pred i po pôrode).
Šatka sa využíva totožným spôsobom ako bandáž, je taktiež univerzálna a je možné ju použiť pred i po pôrode. Dôležité ja naučiť sa rôzne úľavové techniky a ako ju správne nasadiť a používať. S technikou šatkovania sa môžete prísť oboznámiť na prednášku spojenú s workshopom: Prednáška úľavové techniky počas pôrodu.
Pre koho je šatkovanie či bandáž nevhodná?
Pokiaľ plod nie je správne otočený, nosenie šatky by mohlo zabrániť jeho prirodzenej rotácii správnym smerom. Problémom je taktiež alergická reakcia na materiál. Bandáž či šatková metóda sa nevyužívajú po pôrode cisárskym rezom. Tkanina upevnená práve v oblasti rezu by dráždila jazvu a jazva by sa tak pomalšie hojila, hrozí tu taktiež riziko infekcie. V tomto prípade je potrebná starostlivosť o jazvu ako po každej operácii brucha. Jazvu si pri námahe, kašli, kýchaní, smiechu pridržiavame dlaňou. Viac o téme – Sekcia a jej úskalia v šatkovaní – sa dozviete v ďalšom článku.
Základné pravidlá nosenia šatky/bandáže
- Nosenie bandáže, šatky vždy konzultujte so svojím gynekológom.
- Buďte si isté, že šatku nosíte správne, najvhodnejšie je absolvovať kurz, na ktorom sa všetko naučíte a prakticky si to aj vyskúšate.
- Nenoste šatku nepretržite. Minimálne každé 3 hodiny si šatku/bandáž zložte na aspoň 30 – 60 minút. Šatku/bandáž zložte i na noc.
- Riaďte sa svojím pocitom, šatka/bandáž vám majú prinášať úľavu. Nesmú vás tlačiť, ťahať, po ich zložení nesmiete mať odtlačky na pokožke.
- Vnímajte i reakciu svojho bábätka na šatku/bandáž. Pokiaľ je jeho aktivita zvýšená po nasadení pása, je lepšie si ho dať dolu a vyskúšať to neskôr.