Pôrod doma mnohé mamičky láka, no okrem krásnej predstavy prináša aj isté riziká. Vyžaduje si poriadnu dávku odvahy, a to sa netýka iba budúcej mamičky, ale aj jej partnera. Ešte predtým, ako sa stopercentne rozhodnete pre domáci pôrod, zvážte všetky pre a proti a myslite na seba aj na dieťatko.
Poriadne si to premyslite
Rodiť doma neznamená zanedbávať pravidelné prehliadky u lekára. Práve ten vás uistí v tom, že váš zdravotný stav je v poriadku a takisto je zdravé aj dieťatko. Pôrod doma musíte vylúčiť, ak máte cukrovku, vysoký krvný tlak, kŕče alebo akékoľvek chronické ochorenia. Podobne ako pri pôrode do vody, neuvažujte o domácom pôrode vtedy, ak nastane predčasne, alebo ak dieťatko prenášate. Väčšie riziko komplikácií hrozí aj vtedy, ak ste predtým rodili cisárskym rezom.
Nedostatok asistentiek
V nemocnici sa o mamičku aj bábätko postará kvalifikovaný zdravotnícky personál, kým doma to tak nie je. K dispozícii má rodička pôrodnú asistentku a v mnohých prípadoch aj dulu, ktorá jej pomáha počas celého tehotenstva. Tá je pre mamičku psychickou podporou. Aj keď pôrodné asistentky pomáhajú pri pôrodoch v nemocnici, často im chýbajú potrebné skúsenosti, vďaka ktorým by zvládli odrodiť dieťatko bez pomoci lekára – pôrodníka. Pôrod doma za prítomnosti pôrodnej asistentky nie je hradený poisťovňou, aj preto od neho mnohé mamičky cúvnu.
Prečo sa rozhodnú pre pôrod doma?
Väčšina žien si zvolí pôrod doma kvôli známemu prostrediu, kde sa cíti najlepšie. Ďalším dôvodom je strach, až fóbia z nemocničného prostredia, či dokonca nedôvera voči zdravotníckemu personálu. Jedným z častých dôvodov je zlá skúsenosť z predchádzajúceho pôrodu. Mnohým mamičkám sa však páči predstava, že svoje bábätko privedú na svet doma v prítomnosti tých najbližších ľudí.
Čo hrozí mamičke a bábätku?
Aj keď je pôrod doma pod dozorom kvalifikovanej pôrodnej asistentky, môžu nastať komplikácie, ktoré mamičku donútia presunúť sa do nemocnice. Najčastejšie sa tak deje vtedy, keď pôrod trvá príliš dlho, postupuje pomaly a mamička je z neho vyčerpaná. Ďalším dôvodom na prevoz do nemocnice sú stopy mekónia, teda smolky, v plodovej vode.
Aj keď je mamička pred pôrodom v úplnom poriadku, môže stratiť príliš veľa krvi alebo neporodí celú placentu. Pôrod doma môže prebehnúť bez komplikácií, tie však môžu nastať po pôrode. Dieťatko môže mať napríklad problém s nadýchnutím. Vtedy je presun do nemocnice potrebný okamžite. Ak sa rozhodnete rodiť doma, uistite sa, že najbližšia nemocnica je vzdialená maximálne 20 minút.
Domáci pôrod na Slovensku zaujíma stále viac mamičiek, no aj napriek tomu na jeho realizáciu chýba dostatok kvalifikovaných pôrodných asistentiek. Pôrod doma si u nás žiada osvetu. Priviesť dieťatko na svet je prirodzená vec v živote každej ženy a ešte prirodzenejším sa stáva vtedy, ak prebieha v intímnom domácom prostredí.