Strašiak menom hyperemesis
Budiť sa zo spánku na neznesiteľný tlak v pažeráku a kŕče v žalúdku? Nevedieť, kde na ulici vás prepadne zvracanie? Neudržať v sebe jedlo ani tekutiny? A navyše vedieť, že vaša nevoľnosť poškodzuje dieťatko? Ani za všetko bohatstvo britskej koruny!
Dôvodom takejto nevoľnosti je tzv. hyperemesis gravidarum, stála nevoľnosť. Tento stav však našťastie postihuje len jedno percento všetkých tehotenstiev, no môže mať veľmi vážne následky. Tehotné ženy musia ležať, neudržia v sebe jedlo a tekutiny. Bábätkám hrozí riziko deformácie, keďže neustále vracanie berie telu matky i dieťaťa veľmi dôležité živiny. Tehotné ženy s hyperemesis gravidarum sú preto často hospitalizované a potrebné látky im dodávajú infúziami.
Máme to v rodine
O niečo ľahšie znesiteľné sú klasické ranné nevoľnosti. Hoci sa najčastejšie objavia ráno, keď vstanete z postele, môžu vás prepadnúť kedykoľvek. Niekedy ani nevyvrátite jedlo, len sliny, ale stále vás napína a grgá sa vám. Nevoľnosti sa prejavia väčšinou medzi štvrtým a šiestym týždňom tehotenstva. Máva ich väčšina žien, ale po treťom mesiaci odznejú. Ak však vraciate viac ako dva-trikrát denne v hociktorom dennom čase alebo chudnete, treba sa obrátiť na lekára. Pomáha vypiť pomaly ešte v posteli niečo mierne teplé, napríklad vlažný čaj, a vstávať len pomaly, postupne. Aj rodinné predispozície môžu ovplyvniť priebeh vášho tehotenstva. Ak nevoľnosťami trpela vaša mama a stará mama, nečudujte sa, ak prepadnú aj vás. Bývalo vám ako decku zle na kolotoči? Tak sa pripravte, že budete nejaký čas chváliť Dávida, ako sa hovorí.
Je zaujímavé, že čím staršia rodička, tým lepšie tehotenstvo znáša.
Na vine sú vlasy dieťatka
Dodnes však nie je celkom jasné, čo vlastne nevoľnosti spôsobuje. Staré mamy poverčivo hovorievali, že dieťatko v bruchu má veľa vlasov a tie spôsobujú podráždenie žalúdka. Laickým vysvetlením môže byť, že dieťa v maternici spôsobuje miernu zmenu rozloženia jednotlivých orgánov v bruchu, v prvých mesiacoch tlačí na žalúdok a dráždi ho. Dnešní odborníci hovoria o kolísajúcej hladine tehotenských hormónov. Prečo sú však potom mnohé tehotné ženy v druhom trimestri krásne ako obrázok, s dokonalou pleťou, hustými vlasmi a iskrou v oku? Matka príroda je veľmi nevyspytateľná.
Každá šťastná matka vám však povie, že tie ranné spevy do záchodovej misy stáli za krásne dieťatko.