Baktérie v zažívacom trakte
Teraz prišli vedci na to, že stav črevnej mikroflóry, resp. mikriobiómu v žalúdku budúcich mamičiek môže ovplyvniť vznik niektorej z porúch autistického spektra u ich detí.
Experti zistili, že blokovaním zápalového markeru – molekuly s názvom interleukin-17A dokážu účinne zabrániť rôznym neurologickým ochoreniam, okrem iného aj poruchám autistického spektra. Prítomnosť tohto markera sa dá pomerne spoľahlivo využiť aj na skorú diagnostiku týchto porúch.
Vývoj mozgu aj imunity
Mikriobióm, resp. bakteriálne prostredie v zažívacom trakte budúcich matiek, ovplyvňuje vývoj mozgu bábätiek na rôznych úrovniach. Zároveň zohráva dôležitú úlohu pri nastavovaní imunitného systému bábätiek a jeho schopnosti reagovať na infekcie, stres a zranenia.
Mikrobióm v tele budúcej matky sa, našťastie, dá pomerne jednoducho meniť. Najmä prostredníctvom vhodnej stravy a probiotických doplnkov.
Odborníkov teraz čaká ďalšie skúmanie vplyvu zápalového markeru interleukin-17A. Sú totiž presvedčení, že ide zrejme iba o jednu z viacerých príčin podmieňujúcich rozvoj porúch autistického spektra u detí.
Zdôrazňujú, že neexistuje spojitosť medzi očkovaním a impulzom pre vznik autizmu. Sú presvedčení, že sa to deje už oveľa skôr – práve počas vnútromaternicového vývinu v tehotenstve.