Čo je za bolesťou?
Zmena hormónov, ale aj zvyšujúca sa váha, ktorá pôsobí na padanie klenby, mení sa tak isto aj krivka chrbtice. To spôsobuje práve bolesti krížovej oblasti. Uvoľňuje sa hormón relaxín, ktorý povoľuje väzivá, aby uľahčil žene pôrod a otvorenie pôrodných ciest. Uvoľnenie tohto hormónu nespôsobuje iba povolenie väzív v oblasti panvy, ale aj uvoľnenie väzív v celom tele. Uvoľnené väzivá môžu v tehotenstve vyvolať aj iné problémy.
Dá sa týmto problémom predchádzať?
Týmto problémom môžu tehotné ženy predchádzať aj cvičením zameraným na daný stav ženy. Je to veľmi individuálne, nakoľko niektoré ženy môžu už do tehotenstva vstupovať s nejakou bolesťou, ktorá sa môže postupne zhoršovať práve z dôvodu fyziologických zmien. Iné ženy majú zase problémy v treťom trimestri, v posledných týždňoch tehotenstva, ktoré môže spôsobiť nadmerná váha, alebo zlé uloženie bábätka.
Fyzioterapia ako prvá pomoc tehotnej
V gravidite žena nemôže podstupovať žiadnu fyzikálnu liečbu, akou je elektroliečba alebo magnetoterapia. Fyzioterapia je tak veľmi účinný spôsob, ako pomôcť pri bolestiach. Školený a skúsený fyzioterapeut vie tehotnej postupne zlepšovať kondíciu, rešpektujúc jednotlivé trimestre, aby napokon zvládla čo najlepšie samotný pôrod a jeho jednotlivé fázy. Špeciálne cvičenia sú zamerané napríklad na cievnu gymnastiku, alebo obsahujú prvky gravid jogy, rovnako sa žena učí správne dýchať. Práve dychové cvičenia často skvelo pomáhajú prekonať bolesť ako aj samotný pôrod.
Je dôležité, aby žena nenechávala nič na poslednú chvíľu, ak už pociťuje bolesti v oblasti panvy, či už spony panvovej kosti, v oblasti esíčok, spodnej časti chrbta, prípadne bolesti v oblasti bedrových kĺbov, mala by navštíviť fyzioterapeuta, pretože bolesti môžu po pôrode pretrvávať.
Taping alebo aj páskovanie ako náplasť na bolesť
Taping je forma rehabilitačnej terapie. Ide o metódu lepenia špeciálnych hypoalergénnych elastických bavlnených pások na kožu v oblastiach tela, kde sa vyskytli fyzické problémy sprevádzané bolesťou. Cieľom terapie je uľaviť namáhanému kĺbu a znížiť preťažovanie danej oblasti. Najčastejšie sa využívala v profesionálnom športe. Pre jej neinvazívnu a rýchlu účinnosť si veľmi rýchlo našla priaznivcov aj v komerčnej sfére fyzioterapie.
Taping a tehotenstvo
V tehotenstve môžeme použiť tape ako podporu bruška, môže sa robiť zdvih dohora, alebo na uvoľnenie smerom nadol, podľa toho, čo žene robí dobre. Môže ho využiť na podporu klenby. Taping pomáha uvoľniť rôzne svaly krku, chrbtice, ktoré sú viac namáhane postupne sa zväčšujúcim bruškom. Využíva sa aj na zastabilizovanie, zafixovanie napríklad zápästných kĺbov, členkov alebo achyloviek.
Lymfotaping
Vyzerá ako chobotnica a aplikuje sa na dolné končatiny pri opuchoch nôh. Lymfotaping by mal kopírovať priebeh lymfy, takýto tape by mal aplikovať terapeut, ktorý je na to školený.
Nežiaduce prejavy tapingu
Keďže sa páska lepí priamo na kožu, môžu sa objaviť klasické kontraindikácie, ako napríklad kožné problémy, ekzémy alebo otvorená rana. U tehotných žien môže nastať zmena pigmentu. Je dôležité riadiť sa pocitmi ženy a v prípade, ak jej to je nepríjemné, radšej tape odstrániť.
Je potrebné zdôrazniť, že taping je len doplnkovou rehabilitačnou metódou. Akúkoľvek bolesť, ktorá vás počas tehotenstva sprevádza, treba konzultovať predovšetkým so svojím lekárom. Ten by mal identifikovať príčinu bolesti a následne navrhnúť adekvátnu formu liečby. V tehotenstve je potrebné, aby žena konzultovala použitie tape-u s fyzioterapeutom, ktorý sa venuje tehotným ženám, alebo s gynekológom.
Článok vznikol v spolupráci s Fyzioklinik, Mgr. Monikou Struhárovou, školenou fyzioterapeutkou.