Približne 14 % európskych žien pracuje v nočných zmenách viac ako raz do mesiaca. Striedanie zmien výrazne ovplyvňuje celkový biorytmus ľudského organizmu, no u tehotných žien predstavuje hrozbu v podobe potratu. Najmä ak počas noci pracujú dvakrát či viackrát v týždni, až o tretinu sa u nich zvyšuje riziko potratu v nasledujúcom týždni.
Dánski vedci skúmali údaje od viac ako 22-tisíc tehotných žien pracujúcich vo verejných službách, najmä v nemocniciach. U žien, ktoré mali 2 a viac nočných služieb týždenne, sa po 8. týždni tehotenstva zvýšilo riziko potratu až o 32 % oproti ženám, ktoré nočné služby nemali. A toto riziko sa zvyšovalo priamo úmerne počtu nočných zmien a po sebe nasledujúcich nočných zmien, ktoré odpracovali.
Zatiaľ však išlo iba o tzv. pozorovaciu štúdiu, na základe ktorej nemožno určiť príčinu týchto potratov. Na druhej strane sa predpokladá, že mechanizmus, ktorý riziko potratu po nočnej zmene zvyšuje, spočíva v narušení tzv. cirkadiánneho rytmu.
Ide o jeden z biorytmov, ktorý súvisí s tvorbou spánkového hormónu melatonínu. Tehotné ženy pracujúce v noci sú vystavované svetelnému žiareniu, ktoré blokuje prirodzenú tvorbu melatonínu počas noci.
A práve melatonín, tvoriaci sa jednak v mozgu, ale aj tráviacom trakte a na sietnici oka, významne ovplyvňuje úspešný priebeh tehotenstva.
Má totiž množstvo ochranných a antioxidačných funkcií a vplýva tým aj na správne fungovanie placenty.
Spánok je pre zdravé tehotenstvo nevyhnutný, no ako sa ukazuje, nedá sa nahradiť „iba“ spánkom počas dňa. Procesy prebiehajúce v ľudskom tele počas hlbokého nočného spánku sú unikátne a neoplatí sa ich podceňovať špeciálne v období tehotenstva. A to už od jeho prvých týždňov.