Samozrejme, tehotná žena si musí dávať väčší pozor a dodržiavať niekoľko rád a zásad, ktoré jej cvičenie spríjemnia a zároveň bude chrániť svoje dieťatko.
Najprv si cvičenie premyslite
Zaraďte do svojho programu krátke cvičenie 3 – 4-krát do týždňa aspoň 30 minút.
Niekedy stačí aj prechádzka na čerstvom vzduchu, bicykel, joga alebo plávanie. Ak cvičíte so skupinou, informujte svojho trénera alebo predcvičujúceho, že ste tehotná, mal by o tom vedieť.
O vhodnosti cvičenia sa, samozrejme, poraďte i so svojím ošetrujúcim lekárom. Poraďte sa s ním aj pri akýchkoľvek otázkach o vhodnosti cvičenia, ak o tom máte pochybnosti, alebo sa necítite pohodlne. Cvičenie by vám mal váš lekár odobriť.
Všeobecne sa viac opatrnosti odporúča v prvom a treťom trimestri, kedy je väčšie riziko potratu.
Rady pre cvičenie v tehotenstve
- Výber športov by mal byť v súlade s vaším stavom. Odporúča sa chôdza, krátky beh, plávanie, joga. Nevhodné sú športy, ktoré sú kontaktné alebo také, kde by ste si mohli ublížiť, spadnúť, poraniť sa, prípadne naraziť na bruško. Ideálne sú nízkozáťažové cvičenia.
- Pohodlné oblečenie je pre cvičenie v tehotenstve najlepšie. Nemalo by vás tlačiť, príliš obopínať, malo by byť voľné, bez obmedzovania pohybov.
- Nezabúdajte na pitný režim, pozor na dehydratáciu. Ak cítite hlad, zoberte si niečo malé na zahryznutie. Ak vám klesne cukor, niekedy sa vám môže zatočiť hlava, preto nezabúdajte na svoj pitný i stravovací režim.
- Pozor na prehriatie. To nie je dobré pre vyvíjajúci sa plod. Hlavne v prvom trimestri. Nemali by ste cvičiť vo vlhkom a horúcom prostredí. Pri cvičení sa vždy snažte správne ochladiť, ale i zahriať.
- Ak cvičíte v skupine alebo pod vedením trénera, uistite sa, že sú kvalifikovaní, a že vám vyberú vhodné cvičenia, podľa trimestra, v ktorom sa nachádzate. Najlepšie je cvičiť v špeciálnych kurzoch pre tehotné.
- Opatrne pri cvičení s kĺbmi. Keďže vďaka uvoľňovaciemu hormónu relaxín (ale i ďalším hormónom) sa kĺby a šľachy uvoľňujú – je tu väčšie riziko ich poranenia. Starajte sa o seba viac.
Počúvajte svoje telo. Neprepínajte svoje sily a po cvičení si aj patrične oddýchnite a uvoľnite sa.
Kedy prestať s cvičením a vyhľadať pomoc
Okamžite prerušte cvičenie a vyhľadajte odbornú pomoc ak:
- začnete krvácať,
- cítite bolesť v chrbte, panve alebo brušku,
- máte búšenie srdca,
- máte dýchavicu (dyspnoe) – pocit sťaženého dýchania alebo nedostatku vzduchu.