Lízanka pre tehotné
Zázvor obsahuje celý rad vitamínov - A, B 1, B 2, B 6, C aj E, ale aj vápnik, draslík, železo, horčík, sodík, fosfor. Charakteristický je však najmä vďaka obsahu špecifických aminokyselín, silíc a látke gingerol, ktorá mu dodáva jeho typickú chuť, ktorá nie každému vyhovuje.
Účinky zázvoru na ľudský organizmus sú naozaj bohaté. Dokáže podporiť chuť do jedla, ale aj vydezinfikovať črevá. Pri trávení dokáže naštartovať tvorbu tráviacich štiav, čím celkovo zrýchľuje tráviace procesy a zabraňuje nadúvaniu, ale aj žalúdočným kŕčom.
Práve pre jeho pozitívne účinky na zažívací trakt je ďumbier obľúbený u tehotných žien v prvom trimestri, kedy dokáže utlmiť tehotenské nevoľnosti. Zázvorový čaj ale aj lízanky s obsahom zázvoru z obchodov so zdravou výživou sprevádzajú začiatok tehotenstva nejednej budúcej mamičky.
Pomocník v prevencii
Zázvor má však aj veľmi výrazné antibakteriálne účinky, preto je naozaj skvelým pomocníkom už od prvých príznakov prechladnutia alebo chrípky. Dokáže účinne bojovať s vírusmi a baktériami v našom tele, pomôže oveľa ľahšie zvládnuť už rozvinuté ochorenie najmä v ročných prechodných obdobiach, kedy sa vírusom a baktériám veľmi darí.
Jeho antiseptické účinky sa dajú využiť nielen vnútorne, na zápalové procesy je veľmi účinný aj vo forme obkladov a používa sa aj pri liečbe reumatických ochorení. Zázvor sa dá rovnako užívať aj preventívne, keďže dokáže zvyšovať odolnosť ľudského organizmu voči baktériám a vírusom. Pomôcť môže aj pri bolestiach hlavy a migrénach.
Pozor si však treba dať na množstvo zázvoru, ktoré denne prijmeme. Odporúča sa maximálna denná dávka 4 gramy pre dospelého človeka, u detí je to dávka tretinová. Najmenšie deti do troch rokov by zázvor vôbec nemali jesť. Tehotným ženám sa zvyčajne tiež odporúča mierne znížiť dennú dávku a nejesť zázvor nalačno, keď môže dráždiť zažívacie ústrojenstvo.