„Epidurál“
Ak ide o plánovanú sekciu, zvyčajne má rodička po konzultácii s lekárom možnosť vybrať si typ anestézie. Pri cisárskom reze sa využívajú najmä miestne anestézie – epidurálna analgézia alebo spinálna anestézia.
Epidurálnou analgéziou sa vpichne do epidurálneho priestoru pri chrbtici znecitlivujúca látka a analgetikum. Zvyčajne účinkuje približne hodinu a pol, pôrod sekciou trvá zhruba 45 – 60 minút. Tento typ anestézie predstavuje aj minimálnu záťaž pre dieťatko.
Mamička má okamžitý kontakt s dieťatkom, v niektorých pôrodniciach nie je problém ani s bondingom (prvým priložením dieťatka na hruď matky).
Epidurál sa vykonáva pri plánovaných sekciách, iba v prípade, že nejde o akútny pôrod cisárskym rezom.
„Spinál“
Spinálna anestézia sa vykonáva práve v urgentných prípadoch pôrodov sekciou. Vykonáva sa punkciou tzv. subarachnoidálneho priestoru chrbtice, kam sa vpichne lokálne anestetikum. Znecitlivená je celá spodná časť tela rodičky.
Kontraindikáciou sú neurologické ochorenia, napríklad skleróza multiplex. Rizikom spinálnej anestézie je neuzavretie punkčného otvoru, keď môže dôjsť k úniku mozgovomiechovej tekutiny a následným bolestiam hlavy. Tento stav sa pri neustupovaní príznakov rieši krvnou záplatou na mieste punkcie.
Uspatie v celkovej anestézii
Celková anestézia sa vykonáva v urgentných prípadoch a komplikáciách. Dôvodom môžu byť závažné neurologické ochorenia rodičky, veľká nadváha, ale aj pupočná šnúra omotaná okolo hlavičky dieťatka, silné krvácanie a odlučovanie placenty. Pri celkovej anestézii môže byť dieťatko ovplyvnené anestetikami z tela matky a popôrodný bonding nie je možný.