Každá cigareta hrá rolu
Fajčenie, a to najmä počas tehotenstva, úzko súvisí so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat, ktorý ohrozuje deti až do jedného roka.
Pritom riziko sa zdvojnásobuje už pri jedinej vyfajčenej cigarete denne. Táto informácia je veľmi dôležitá z hľadiska prevencie a zdravotných kampaní k syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Tie sa zvyčajne týkajú najmä správnej polohy dieťatka v spánku v prvých týždňoch a mesiacoch života.
Na základe novej štúdie by k nim rozhodne mali patriť aj varovania týkajúce sa fajčenia budúcich matiek.
Riziko už pred otehotnením
Vyplynulo z nej, že u žien, ktoré zredukovali fajčenie v treťom trimestri, kleslo riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat o 12 % oproti ženám, ktoré svoje fajčenie neobmedzili. U žien, ktoré prestali fajčiť úplne, sa riziko znížilo až o 23 %.
Zároveň sa ukázalo, že deti žien, ktoré fajčili tri mesiac pred otehotnením a prestali s fajčením hneď v prvom trimestri, boli z pohľadu hrozby náhleho úmrtia stále veľmi rizikové.
Podľa lekárov je teda úplne najdôležitejším posolstvom štúdie informácia pre tehotné ženy, že prestať fajčiť reálne znižuje riziko fatálnych následkov nielen pre plod, ale aj pre ich dieťa v prvých mesiacoch života.
Na výskum reálnych účinkov fajčenia v tehotenstve prvýkrát využívajú vedci možnosti umelej inteligencie. Vytvorili modely, ktoré analyzovali milióny údajov o narodených deťoch a o úmrtiach detí spolu s históriou fajčenia ich matiek.